Se afișează postările cu eticheta populatie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta populatie. Afișați toate postările

Discurile de la Bayan Kara-Ula, civilizatii de 12.000 de ani

In anii ‘30 ai secolului trecut, o ştire făcea înconjurul lumii: undeva la graniţa chinezo-tibetană fuseseră descoperite de către o expediţie arheologică chineza, condusă de profesorul Chi Pu Tei, nişte pietre cilindrice misterioase: erau acoperite de hieroglife necunoscute, care ar fi aparţinut unei civilizaţii de acum 12.000 ani.

Scrierile de pe pietre au fost treptat descifrate, dar totul a trecut sub tăcere, încât nimeni nu mai recunoaştea existenţa lor, iar cei implicaţi în descoperirea şi cercetarea lor au dispărut fără urmă.


Expediţia chineză avusese drept obiectiv iniţial studierea grotelor artificiale din lanţul muntos Bayan Kara-Ula, aflat la graniţa dintre China şi Tibet. Întâmplarea a făcut să fie astfel descoperite nişte morminte care conţineau scheletele unor hominizi dintr-o rasă necunoscută: niciuna dintre fosile nu depăşea înălţimea de 1,38 metri, iar oasele extrem de subţiri susţineau cranii disproporţionat de mari. Ipoteza iniţială a cercetătorilor – că era vorba despre nişte primate ciudate, cel mai probabil nişte gorile de munte dintr-o specie nedescoperita – a fost spulberată, ele fiind găsite înmormântate precum oamenii!

Primele menţiuni ce făceau referire la o ciudată rasă de oameni scunzi (nu aveau mai mult de 70-100 de centimetri) au apărut în secolul al XIV-lea: Sir John Mandeville, un aventurier englez, descria în jurnalul său întalnirea cu asemenea fiinte. Se pare că acele fiinţe ar fi trăit în Asia, în apropierea Chinei- puţin cunoscuta la ora aceea de majoritatea europenilor. Mandeville a fost şocat de aspectul fiinţelor, total diferit faţă de normele general acceptate ale vremii: dimensiuni extrem de reduse, asemănătoare unor copii, capul uriaş şi o durată de viaţă de numai câţiva ani. Însemnărilor lui John Mandeville nu le-a fost acordată importanţă, căci relatarile despre ţări îndepartate în care trăiau fiinţe fantastice, nu erau puţine la acea vreme.

Abia în 1958, profesorul Tum Um Nui, unul dintre cercetatorii chinezi care se ocupa cu studierea înscrisurilor neobişnuite, a anunţat decriptarea unui mesaj şocant de pe discurile de piatră. Deşi oficialitaţile chineze ii interzic anunţarea decriptării, acesta va publica traducerea textelor. Este vorba despre povestea unei nave venite din spaţiu, care s-ar fi prabuşit în munţii Himalaya. Supravieţuitorii accidentului se autodenumeau Dropa şi au ajuns să convetuiască paşnic cu triburile locale. Fosilele din peşterile din Bayan Kara-Ula nu ar fi fost altceva decat urmaşii ipoteticei rase.

În 1995 autoritaţile chineze au confirmat descoperirea unui trib necunoscut din care făceau parte circa 120 de indivizi, în regiunea Sichuan la cateva sute de kilometri distanţă de masivul Bayan Kara-Ula.Niciunul dintre membrii tribului nu depăşea înălţimea de 115 centimetri. Accesul strainilor în zonă a fost complet interzis.



Dropa au coborat din nori cu navele lor.

Pana la rasaritul soarelui, in zece randuri barbatii, femeile si copii din Kham s-au ascuns in pesteri. Apoi ei au inteles semnele si au vazut ca Dropa veneau de data asta cu intentii pasnice.”

Discul Dropa, tradus de Dr.Tsum Um Nui

Singura mostenire lasata populatiei Bayan Kara Ula de clanul Dropa – ajuns aici in urma naufragiului navei lor – a fost legenda legata de exterminarea rapida si salbatica a acestora. In conformitate cu traditia locala mostenita prin viu grai, locuitorii zonei dezgustati de corpurile nearmonios proportionate ale umanoizilor Dropa au inceput o persecutie impotriva acestor „vizitatori din cer”. Confruntandu-se cu acest atac, micutii Dropa, cu capetele lor sub forma de bulb si ochii bulbucati au fost aproape exterminati in jurul anilor 10.000 i.C.

Deplasandu-ne cu 12 secole in viitor, vom vedea ca aceasta incredibila istorie a Dropa este inca vie. Aceasta neobisnuita legenda poate ca nu ar fi traversat niciodata frontierele regiunii muntoase desertificate Bayan Kara Ula – aflata la granita dintre China si Tibet – daca nu ar fi existat expeditia profesorului Chi Pu Tei de la Universitatea Beijing din 1938.

Chi Pu Tei impreuna cu studentul sau studiau un sistem de pesteri interconectate intr-una din cele mai inospitaliere zone din lume, situata la aproape de 650km de cea mai apropiata asezare umana. Se spune ca profesorul a gasit in aceste pesteri ceva ce depasea cu mult asteptarile sale si ceea ce ara pregatit sa studieze, anume un mormant suprasaturat cu schelete ale unor fiinte de dimensiuni mici – avand inaltimi sub 1,20 m – inmormantate impreuna cu multe discuri de piatra, precum si niste picturi foarte distincte pe peretii pesterii. Aceste corpuri fragile aveau capete neobisnuit de mari si nu corespundeau nici unei specii intalnite pana atunci de Chi Pu Tei. Cand s-a avansat ipoteza ca ramasitele ar putea apartine unei specii de primate inca necunoscute, Chi Pu Tei a raspuns: “Unde s-a mai vazut ca unele maimute sa ingroape alte maimute? 716 discuri identificate au fost duse la Universitatea Beijing, iar cateva au fost date Uniunii Sovietice.

Discurile aveau diametre de cca. 30 cm, 85 mm grosime, avand fiecare cioplita cate o deschidere centrala, fie de forma circulara, fie dreptunghiulara. Mai important este faptul ca majoritatea aveau o pereche de ghinturi minuscule de forma spiralata, gravate cu caractere stranii, pornind din exteriorul discului, de la margini spre centru.

In 1958 un cercetator pe nume Tsum Um Nui a pornit un studiu mai detaliat al acestor misterioase discuri din piatra. In 1962 dupa ce petrece cateva luni dedicate studiului acestora cu ajutorul unei lentile, Dr. Tsum reuseste sa descifreze mesajele codificate in aceste pietre. Ele vorbesc despre o istorie necunoscuta, anume despre aterizarea fortata a navelor umanoizilor Dropa si despre uciderea acestora in cele din urma de catre populatia locala. Dr. Tsum prezinta aceste descoperiri colegilor sai in cursul aceluiasi an.

In ciuda acestei miraculoase descoperiri, controversatele revelatii ale Dr. Tsum i-au determinat in scurt timp pe oficialii Universitatii Beijing sa interzica in mod absolut mentionarea acestui subiect. Cativa ani mai tarziu – cand ziarele au fost prelucrate pentru public – lucrarea doctorului Tsum a fost in intregime ridiculizata si caricaturizata de catre colegii sai.

Alte informatii despre discuri nu mai intalnim pana in 1974, cand inginerul austriac Ernst Wegener fotogrfiaza 2 dintre discurile expuse in Muzeul Bampo din orasul Xi’an. A recunoscut imediat ghinturile spiralate caracteristice si deschiderile centrale, despre care nu auzise decat din zvonuri.

Cu o asemenea istorie fascinanta, ce s-a intamplat pana la urma cu discurile Dropa? Dovada concreta a existentei lor sunt doar fotografiile lui Wegener.

In mod curios, identitatea multor persoane implicate in aceasta poveste nu poate fi verificata. In arhivele Universitatii Beijing nu exista inregistrarea nici unei expeditii in Bayan Kara Ula; de asemenea nu exista nici un cercetator pe nume Tsum Um Nui. Lipsa dovezilor, la care se adauga faptul ca o buna parte din arheologia controversata a Chinei trece printr-un proces similar de eliminare, ii face pe unii sa creada, ca asemenea discuri nici nu au existat vreodata. Ascunderea altor cazuri, precum piramidele chinezesti si mumiile caucaziene vechi de 4.000 de ani gasite in desertul Takla Makán, sunt o dovada a faptului, ca astfel de strategii au atins extreme greu de imaginat.

Din moment ce presupusa istorie gravata pe aceste discuri este atat de apropiata de traditia orala transmisa de-a lungul generatiilor in regiunea Bayan Kara Ula, apare in mod firesc intrebarea: cum a putut oare aparea printre niste bastinasi atat de simpli o poveste atat de complexa cu o nava spatiala care s-a prabusit din cer acum 12.000 de ani, daca aceasta istorie nu este intr-adevar reala? Lucruri precum statura scunda a umanoizilor Dropa, forma lor ciudata, totul culminand cu genocidul final, sunt elemente constante, care se regasesc atat in istoria descoperita in mormantul Dropa de catre Chi Pu Tei, cat si in legenda antica povestita de bastinasii din partea locului.



Dar in lipsa unor dovezi palpabile, povestea ramane greu de acceptat. Este posibil ca o buna parte din vestigiile legate de Dropa sa fi fost interpretate eronat, fie intamplator, fie in mod deliberat. Noua nu ne ramane decat sa ne intrebam, daca nu cumva discurile din piatra si legendele antice locale ascund unele adevaruri chiar mai profunde?
Continue reading

Ai grupa de sange RH NEGATIV? Ai puteri nebanuite

Studiile arata ca persoanelor cu RH negativ le lipseste factorul rhesus, o substanta proteica prezenta in globulele rosii. Teoriile arata ca aceste persoane pot proveni dintr-o alta lume.

Altii cred ca sunt ingeri pe pamant, proveniti dintr-o rasa superioara. Un lucru este cert, persoanele cu Rh negativ sunt unice si diferite…..
O persoana cu Rh negativ de grupa 0, poate dona sange oricarei persoane, insa daca au nevoie ei de sange, pot primii numai de la cei cu Rh negativ de grupa 0.

Aceste persoane reprezinta doar 15% din populatie globului si provin mai ales din Europa.

Teoriile arata astfel:

– Cele patru grupe de sange sunt: A, B, AB si O.

– Diferenta dintre fiecare tip depinde de proteinele din sange, insa atunci cand vine vorba de Rh negativ, nu se poate vorbi despre aceste proteine.

Intrebarea este de unde provin aceste persoane?

Daca ne intoarcem cu 35,000 de ani in urma, acest tip de sange este strans legat de anumite triburi.

Europenii au cea mai mare incidenta cu acest tip de sange si doar 3% dintre africani si americani il au. In ceea ce priveste asiaticii ei detin doar un procent de 1%.

Persoanele cu acest tip de sange prezinta urmatoarele carcteristici: au un IQ crescut, au o temperatura a corpului mai scazuta, sunt sensibile la caldura si au ochii caprui.

Acest tip de sange este si mai misterios cand vine vorba de femeile insarcinate. Aceste femei au probleme mari pe timpul sarcinii, deoarece corpul lor ataca pur si simplu fetusul. De aceea le si prescrie un tratament specific.

De ce ar ataca organismul fetusul?

Aici apare o alta teorie, este posibil sa fie influenta unei rase superioare care nu este de pe Pamant.

Ceea ce este si mai ciudat este faptul ca aproape orice persoana care relateaza intalniri cu fiinte superioare are acest Rh negativ. Poate ca in vizitele lor, fiintele superioare au lasat si marci genetice pe pamant.



Pana la urma trebuie sa recunoastem, asa cum o fac multe teorii si inclusiv istoria, ca pamantul a fost vizitat de fiinte de pe alte planete. Oare au avut ei o insemnatate in dezvoltarea umana?
Continue reading

Misterul oamenilor veniti de la rasarit

Toate expeditiile pe cel mai înalt masiv montan din lume, Himalaya, au drept ghizi si carausi de poveri grele oameni ai muntelui originari din Kham, o provincie situata în sud-estul Tibetului, si veniti spre mijlocul secolului al XVI-lea în Nepal, unde s-au instalat în regiunea Everestului.

Asadar, numele lor colectiv – sherpa sau serpasii – nu se refera exclusiv la calauzele sus-amintite, ci la o populatie distincta care si-a conservat de-a lungul secolelor cultura tibetana, precum si un dialect provenit din familia limbilor tibeto-birmane.

 Din acest punct de vedere, trebuie spus ca ei se ocupa cu agricultura, cresterea animalelor, comertul si abia din anii 1950 cu carausia montana, ghidajul sau agentiile de trekking în zona Khumbu (Khumbu Himal), care include si Everestul denumit de serpasi Sagarmatha.

Cea mai cunoscuta personalitate a acestei populatii este serpasul Tenzing Norgay, cel care a realizat în 1953 prima ascensiune a Everestului alaturi de Edmund Hilary.

Un destin vitreg

 Poate ca noi, românii, am fi tentati sa asociem numele acestor oameni cu cel al reptilei târâtoare vinovate de pacatul originar, însa cuvântul sherpa nu se traduce în româna prin „sarpe”, ci provine de la shar („est”) si pa („populatie”).

Din pacate pentru ei, meandrele vitrege ale istoriei au decis destinul muntenilor din Kham, care, pe la 1530, au luat calea Tibetului, din cauza luptelor politico-sociale, litigiilor religioase si invaziilor mongole, stabilindu-se în valea Dudh Kosi. Interesanta este si organizarea lor. Initial regrupate în patru linii patriliniare, anumite familii s-au stabilit la poalele Everestului, în timp ce altele au colonizat Pharak si Solu.

 Ulterior, si alte comunitati tribale li s-au alaturat, împingând granitele habitatului lor pe arii mai extinse. Totusi, capriciile reliefului, duritatea climei si saracia pamânturilor cultivabile au limitat expansiunea serpasilor. Mai mult, în secolul al XIX-lea numeroase familii au emigrat în valea Katmandu si regiunea Phokara, apoi în Sikkim si în Bengalul Occidental (India).

Pe cararile cerului

 Serpasii au dovedit întotdeauna o uimitoare capacitate de adaptare la mediu si o deschidere la schimbari putin obisnuita. Izolarea geografica nu i-a împiedicat însa pe serpasi sa devina receptivi la influentele exterioare, iar trei mari schimbari au avut un impact decisiv asupra comunitatii serpa: cultura cartofului importat de britanici în Himalaya, introducerea iodului, care a permis eradicarea gusii, foarte raspândita aici în anii 1960 si drumetiile montane care au dus la ecoturism.

 Cum se poate explica aceasta rezistenta admirabila? Nevoia câstigarii existentei în asemenea zone nu tocmai prietenoase i-a împins la practicarea unor activitati dificile si foarte riscante.



Asa cum aratam mai sus, în calitate de carausi si apoi de alpinisti experimentati, ei s-au remarcat în cadrul expeditiilor pe Everest prin anduranta, determinare, forta si loialitate, dar lipsiti de spiritul de aventura occidental, deseori fatal la asemenea altitudini.


Ceea ce, daca ar fi sa ne luam doar dupa fotografii cu acesti oameni destul de scunzi, care nu par foarte robusti, parca nu am prea crede. Totusi, ca mai mereu, aparentele sunt înselatoare si în cazul acestui popor admirabil.
Continue reading

Corpul tau fizic este proiectia constiintei tale

Nu intervenim asupra metodelor de tratament, a obiceiurilor alimentare, a vietilor stresante pe care le-ati creat, a incarcaturii voastre emotionale, sau asupra metodelor de vindecare pe care le utilizati.

Ati venit aici pentru a trai experienta liberului arbitru si de aceea putem doar sa facem unele sugestii in ceea ce priveste maniera in care ati ales sa va traiti viata. Modul in care noi abordam sanatatea, vindecarea si imbatranirea este foarte diferit de al vostru.

In primul rand, niciunul dintre cei din Telos nu are vreo slabiciune sau boala in corpul fizic. In vietile noastre, aplicam intotdeauna principiile Divine in tot ceea ce gandim, spunem sau facem. Conform sistemului nostru de credinta, stim ca trupurile au fost create ca niste mecanisme minunate, facute sa traiasca mii de ani, fara a da nici un semn de slabiciune, imbatranire sau moarte. Acest concept este atat de natural pentru noi, deoarece reprezinta modul specific de a trai al celor de aici. Ceea ce se intampla efectiv.

Am adoptat complet nemurirea si niciunul dintre noi nu arata mai batran de patruzeci de ani, desi ar putea avea cincisprezece mii de ani sau mai mult. Unii dintre cei din Telos au peste treizeci de mii de ani si arata de treizeci si cinci. Nu avem spitale, azile, asistente medicale, doctori, dentisti, asigurare de sanatate sau oricare altceva de acest gen.

Atunci cand mancam, ingeram doar alimente cu cea mai pura si cu cea mai inalta vibratie pe care le putem produce, complet organice si echilibrate in ceea ce priveste continutul de minerale, care ne pastreaza corpurile permanent puternice si tinere. 98% din hrana pe care o consumati voi este modificata si toxica, din cauza substantelor chimice artificiale cum ar fi: conservanti chimici, aditivi alimentari artificiali, erbicide, pesticide, ultrapasteurizate, etc.

    Am putea spune ca majoritatea alimentelor pe care le consumati sunt crescute intr-un mediu sarac, sunt artificiale si lipsite de forta vitala.

Pana in momentul in care le consumati, alimentele sunt deja vechi, alterate si saracite de substantele lor nutritive – si contin doar o cantitate foarte mica, daca nu deloc, de forta vitala.

Ceea ce mancati si cum mancati nu duce la mentinerea unor corpuri fizice sanatoase si puternice, capabile sa atinga nemurirea. Incepeti sa cititi etichetele tuturor alimentelor pe care le bagati in gura si veti observa cat de sintetica si de artificial este hrana voastra. Ca regula, atunci cand cititi ingredientele de pe etichetele produselor, daca nu le puteti deslusi cu usurinta, nu stiti ce sunt sau cum sa le pronuntati, nu le cumparati.

Supraveghem indeaproape cu ce isi hraneste populatia de la suprafata corpurile si sufletele zi de zi si suntem uluiti ca nu sunteti intr-o stare fizica mult mai proasta, daca luam in considerare modul in care le hraniti si cum le tratati.

       Corpurile voastre fizice sunt o creatie absolut  extraordinara, dar sa nu credeti ca puteti face ce vreti cu ele.

       Corpurile voastre fizice reprezinta instrumentele proprii de evolutie pentru intrupare.

       Ele sunt templul vostru sfant si ar trebui sa le considerati demne de cea mai mare atentie si iubire.

 “Tulburarile sau bolile” pe care le aveti in corpurile voastre fizice nu sunt nimic mai mult decat oglindirea constiintei si a stilului propriu de viata.

Pentru noi, modul in care mancati si traiti ar fi o capcana a mortii. Din nefericire, este realitatea pe care o acceptati si o considerati normala, majoritatea dintre voi, fara discutie.

Nu aveti nevoie de nici un om de stiinta sau de un minister al sanatatii pentru a face asa-zise “descoperiri epocale in domeniul sanatatii”. Aveti nevoie de o trezire a constiintei si de un respect profund fata de corpurile voastre fizice.

Nu este de mirare ca trupurile voastre incep sa imbatraneasca la putin timp dupa implinirea varstei de treizeci de ani. Nu este surprinzator ca, pana ajungeti la saizeci de ani, sau chiar mai devreme, cei mai multi dintre voi prezentati deja mai multe probleme de sanatate si asteptati sa iesiti la pensie. O mare parte a populatiei de la suprafata nu traieste mai mult de nouazeci de ani.

Constitutia fizica va este deja slabita de la nastere de generatii peste generatii cu obiceiuri alimentare proaste, vieti stresante si vaccinari obligatorii. Corpurile voastre nu primesc niciodata genul de alimente de calitate care le poate pastra in armonie.

    De ce va neglizati corpul si il lipsiti de ceea ce are nevoie in mod esential, pentru a putea ramane sanatos si tanar?

De ce nu va hraniti corpurile si nu le dati ce au nevoie pentru a ramane sanatoase si tinere, in loc sa cautati alte surse care sa va ofere solutii superficial avand, in cel mai bun caz, efecte temporare? Nu exista vindecare adevarata in afara sinelui. Totul incepe cu nivelul vostru de constiinta si cu sistemul de credinta. Cel mai bine este sa faceti propriile descoperiri, atunci cand este vorba de hranirea si de ingrijirea corpurilor voastre. Observati, folosesc cuvantul ingrijire. Da, corpurile voastre, in special la suprafata, au nevoie de mult mai multa ingrijire si iubire decat le oferiti in prezent.

Reintoarceti-va la natura; nu va va dezamagi. Supraincarcarea emotionala va afecteaza, la randul sau, foarte profund bunastarea fizica. Lipsa de exercitiu, de aer proaspat, nivelul de toxicitate la care multi dintre voi va supuneti corpul la serviciu, nivelul de stres, toate contribuie la extenuarea corpurilor voastre. Mii de oameni din America si de peste tot lucreaza in cladiri cu aer conditionat, respira aer reciclat toata ziua, in timp ce corpurile voastre stau in fata unui calculator si/sau la un birou cu un telefon in mana. Pana cand ajungeti acasa, sunteti prea obositi pentru a face exercitii fizice sau pentru a va ma “gati” o “masa adevarata” , bazandu-va prea des pe feluri de mancare fara viata, pregatite in cuptorul cu microunde.

Pe langa aceasta, uitati-va la lichidele pe care le consumati. Beti aproape exclusiv  ape ce contin substante nocive cum ar fi clorul si fluorul sintetic, precum si alte cateva substante chimice de contaminare a apei. 95% dintre sursele voastre de apa vin prin conducte si sunt contaminate intr-un fel sau altul. Verificati de unde provine sursa de apa si cum este tratata pentru a o face “chipurile” potabila. Desi aceste ape pe care le beti pot fi considerate potabile si potrivite consumului dupa standardele voastre, ele nu mai au nici o calitate de vindecare si de intinerire.

Ganditi-va la cat de multa cafea, sifon, bere si alcool de toate tipurile si alte bauturi sintetice sunt vandute si consummate pe tot globul in fiecare zi. Corpurile voastre au nevoie sa fie curatate si purificate in mod regulat. Pentru a va mentine intr-o stare de bine, ceea ce trebuie sa beti zilnic este o apa pura, cristalina, “nealterata”.

    Toate tulburarile fizice si bolile sunt provocate de aceleasi lucruri, indiferent de denumirile date de autoritatile voastre medicale!

Disfunctiile sunt provocate de dezechilibre genetice, nutritionale, mentale si emotionale si de toxicitate. Toate acestea pot fi schimbate foarte usor, cu putin mai multa iluminare si disponibilitatea de a va onora corpurile si intruparea voastra. Etichetele puse bolilor de catre autoritatile pamantene medicale sunt foarte relative. Reprezinta doar recunoasterea modului in care aceste dezechilibre se manifesta in mod individual in corpurile voastre.

Cea mai mare descoperire pe care preconizam ca o veti face in urmatorii cativa ani in domeniul sanatatii este “constientizarea” faptului ca va puteti schimba obiceiurile alimentare, ca veti incepe sa faceti mai mult exercitiu fizic, va veti distra mai mult, veti reduce nivelul de stres fizic si emotional si puteti sa renuntati la vechile credinte care va mentin intr-o stare de boala si oboseala. Veti descoperi un mod de viata holistic si mai integrat, care va favoriza mult mai mult pastrarea unei sanatati perfecte a corpurilor voastre, cat de mult timp doriti. Vindecarea adevarata, dragii mei, poate veni doar din suflet si din constiinta. Modalitatile de tratament exterioare sunt intotdeauna secundare, iar avantajele lor pot doar sa reflecte schimbarile interioare pe care le faceti.

       Voi concluziona spunand ca trupul fizic este oglinda constiitei voastre.


 In incarnarea pe planeta aceasta, traiti “intr-o lume de oglinzi”.



 Pe masura ce va veti vindeca emotiile, va veti iubi neconditionat, va veti deschide cailor unei constiinte superioare si veti aplica aceste legi in viata voastra de zi cu zi, iar corpul vostru va oglindi aceste schimbari si se va transforma. Vechea zicala: “Omule, vindeca-te pe tine insuti” este, intr-adevar, intelepciunea pe care o veti descoperi.
Continue reading

Masonii controleaza numarul populatiei cu ajutorul glutamatului monosodic

E 621 care este un potentiator de aroma si este adaugat in cantitati industriale la amestecurile de condimente si mirodenii, precum si supele la plic, condimente pentru peste, “fix pentru cartofi” etc.
Intr-un raport prezentat in 2006 in fata comisiei de experti pentru aditivi alimentari din cadrul Organizatiei Mondiale a Sanatatii si intitulat „Otravirea lenta a omenirii” („The Slow Poisoning of Mankind”), cercetatorul John Erb a rezumat sute de studii ce au tratat in ultimii 50 de ani efectele glutamatului de monosodiu asupra animalelor si oamenilor.

Asadar, cu toate ca guvernele au la dispozitie o larga bibliografie stiintifica privind efectul nociv al glutamatului, nu iau nicio masura macar de a informa populatia, daca nu si de a interzice aceasta otrava cu efect intarziat. In acelasi timp, la comanda, din cand in cand, mai marii si responsabilii cu sanatatea publica lupta inversunat pentru a proteja sanatatea publica prin vaccinuri.

Aceasta substanta este ascunsa la umbra denumirii de E621 pentru ca asa cer regulamentele. Va puteti imagina cati dintre oamenii obisnuiti stiu ce inseamna E621 si de efecte nocive poate sa aiba asupra organismului uman?

Glutamatul de sodiu produce obezitatea

Cresterea in greutate a populatiei la nivel mondial are ca sursa sigura glutamatul de monosodiu. Potrivit unui studiu efectuat de doi specialisti, F. Bellisle si M. Monneuse, este nevoie de doar 0,6% din nociva substanta pentru a determina pe oameni sa manance mai mult si mai repede. In acest fel 6% din dieta zilnica a unui om este alcatuita din E621. Incredibil,nu? Aceasta inseamna ca la un consum de 2 kilograme de alimente pe zi, un adult introduce in organismul sau 12 grame de otrava, care este suficienta pentru a omora pe loc un sobolan de 1 kilogram.

Glutamatul monosodic (E 621) este un drog si un neurotrans- mitator. El este intalnit in mod natural in corpul uman si este responsabil, alaturi de alti nerotransmitatori (ca acidul aspartic), de functionarea corecta a sistemului nervos. De aceea, pentru o functionare corecta a creierului si a organelor interne, este absolut necesar sa existe un nivel echilibrat al concentratiei acestora in corp.

Toate organele interne din corpul nostru contin receptori ai glutamatului, adica reactioneaza specific la prezenta glutamatului. Suprastimularea acestor receptori (in creier sau in alte organe) duce la numeroase dezechilibre interne si la probleme de sanatate care copiaza simptomele altor boli (fibromialgie sau aritmie cardiaca, de exemplu), dar continua sa fie gresit diagnosticate de medici (uneori chiar mai multi ani) care prescriu adesea medicamente scumpe si cu o multime de efecte secundare periculoase. Nefericitul “gurmand” va constata ca are o viata mizera si ca sanatatea lui da semne de deteriorare galopante.

Glutamatul de sodiu “arde” neuronii

Glutamatul actioneaza ca un stimulent la nivelul creierului. El pacaleste intregul organism, mai ales gustul, care pare sa fie bun chiar daca alimentul este stricat sau deteriorat. In acest fel E621 pacaleste creierul si stimuleaza activitatea neuronilor care pe termen lung ajung la distrugere.

Glutamatul de monosodiu distruge sistemul nervos si creste consistent riscul de epilepsie, de asemenea el este raspunzator si pentru derelglarile hormonale si pentru insulina si hormonul de crestere, scade puterea de concentrare si distruge neuronii si potenteaza comportamentul antisocial si agresiv. Acestea sunt doar unele dintre efectele adverse pe care la produce otrava din mancare asupra comportamentului uman.

Alte simptome produse de glutamatul de sodiu sunt:

Cardiace: Aritmie , fibrilatie arteriala, tahicardie (palpitatii), incetinirea inimii ,angina pectorala, cresterea tensiunii, scaderea tensiunii.

Gastrointestinale: Diaree , greata / voma , crampe stomacale, colon iritat, hemoroizi, sangerari rectale

Neurologice: Depresie, hiperactivitate, reactii de furie,migrene, ameteala, dezechilibru, dezorientare, confuzie mentala, anxietate, atacuri de panica, modificari de comportament, probleme de comportament, atentie deficitara, letargie, somnolenta, insomnie, paralizie, sciatica, vorbire inconsistenta, frisoane, pierderi de memorie

Piele: Crapaturi, mancarimi, leziuni bucale, paralizie partiala, uscarea gurii, intepenirea fetei, intepenirea limbii, cearcane sub ochi

Surse ascunse

Datorita nocivitatii sale, producatorii au gasit o alta cale de a introduce glutamatul de monosodiu in alimente. Pentru ca foarte multe persoane sus suspicioase atunci cand vad E621 pe eticheta produselor, producatorii l-au ascuns mai nou sub denumirea de glutamat de carrageenan, iar conform normelor in vigoare nu este necesara afisarea cantitatii pe eticheta produselor.

Iata mai jos o lista cu surse ascunse de glutamat. Elementele listei sunt in ordinea descrescatoare a cantitatii de glutamat continute:

1. drojdie autolizata
2. caseinat de calciu
3. gelatina
4. proteine hidrolizate
5. caseinat de sodiu
6. extract de drojdie

Alte surse de glutamat: proteine texturate, carrageenan, guma vegetala, condimente, arome, arome naturale, aroma de carne de pui, aroma de carne de vita, aroma de carne de porc, aroma de fum, bulion, concentrat de rosii, supa de carne, malt din orz, extract de malt, aroma de malt, proteine din lapte, izolat proteic din lapte, concentrat proteic din lapte, proteine din soia, izolat proteic din soia, concentrat proteic din soia, sos de soia ,extract de soia.

Cu toate acestea este foarte greu de determinat in spatele carei denumiri se afla glutamatul de monosodiu pentru ca legislatia in vigoare nu interzice folosirea acestei substante nocive. Guvernele se fac ca nu vad, producatorii gasesc intotdeauna solutii prin care sa-i pacaleasca pe consumatori si in acest fel putem spune ca suntem martorii, dar si cimplicii celei mai mari exterminari a populatiei din istoria omenirii. Glutamatul de monosodiu este un ucigas silentios care actioneaza in serie si care va determina scaderea masiva a populatiei de pe Terra.
Continue reading

Universul este populat, galaxii care nu pot fi observate cu telescoapele

Anunţ surprinzător făcut de NASA, care schimbă tot ce ştiam despre Univers: sunt de 10 ori mai multe galaxii decât se credea până acum.

NASA a anunțat că în univers nu există 200 de miliarde de galaxii, așa cum se credea până acum, ci mai degrabă 2.000 de miliarde de galaxii.

Este vorba doar despre galaxiile din universul pe care oamenii îl pot cerceta, potrivit CNN. Cea mai luminoasă galaxie din Univers dispare sub ochii noștri.

Descoperirea a fost posibilă mulțumită Telescopului Spațial Hubble. Astronomii încearcă de decenii să afle câte galaxii există în universul nostru. La mijlocul anilor 1990, au ajuns la cifra de 200 de miliarde, tot datorită Telescopului Hubble.

Însă, recent, o echipă condusă de Christopher Conselice de la Universitatea din Nottingham, Marea Britanie, a decis să verifice cum stau lucrurile.

Echipa de cercetători a analizat imagini vechi și noi făcute de Hubble. Apoi a folosit noi metode matematice și a calculat câte galaxii care nu pot fi observate-cu telescoapele pe care le avem momentan-există în spațiu.
Continue reading

Ce este NSA si cu ce se ocupa


Încă din anii 60, cele mai performante computere din lume se găseau la NSA, Fort Meade. Cele mai noi și mai spectaculoase descoperiri în domeniu luau drumul NSA.

În clipa de față, NSA dispune de computere nanotehnologice, care sunt cu 15 ani înaintea tehnologiei actuale. NSA reușește să urmărească toate informațiile care circulă pe teritoriul SUA folosindu-se de computere foarte performante, care utilizează inteligența artificială și care monitorizează toate informațiile, indiferent de mediul prin care sunt transmise, pentru a identifica eventuale cuvinte cheie, de care sunt interesați agenții sau criptologii NSA.

Computerele respective supraveghează tot arealul comunicațiilor, atât la emițător, cât și la receptor. Această supraveghere a teritoriului SUA este un rezultat al operațiunii NSA SIGINT.

Rețeaua de supraveghere electronică se bazează pe un aranjament celular de dispozitive care pot monitoriza întreg spectrul de emisii EMF.


Acest echipament a fost dezvoltat, implementat și ținut departe de cunoștința publicului în același mod în care au fost ținute secrete alte programe privind războiul electronic.

NSA ține sub stricta evidență toate computerele și PC-urile vândute în SUA aceasta constituind o parte integrantă a rețelei de spionaj civil, DOMINT.

Echipamentul EMF al NSA poate repera emisiile de radio frecvență provenite de la circuitele computerelor personale.

Câmpul bioelectric generat de un individ poate fi detectat de la distanță, încât omul poate fi detectat în orice loc s-ar afla. Criptologii NSA, utilizând echipamente speciale pot depista și monitoriza de la distanță stările cerebrale și procesele mentale ale persoanei urmărite.

Personalul NSA poate suna pe orice persoană prin intermediul rețelei SIGINT de scanare a câmpurilor electromagnetice.

Harta encefalică generată de computerele NSA asigură supravegherea neîntreruptă a tuturor proceselor electrice care au loc în creier.

NSA înregistrează și decodifică hărțile encefalice a sute de mii de oameni. Acestea se desfășoară fără un contact fizic cu subiecții.

Către cortexul auditiv al subiectului pot fi trimise fraze întregi, sunete tridimensionale, sunete subliminale, iar către cortexul vizual pot fi trimise imagini care pot modifica percepțiile.

Reţeaua SIGINT folosește stimularea cerebrală ca pe un mod de comunicare și transmitere a informațiilor către spioni și pentru diferite transmisiuni către creierul celor supravegheați. Implementarea acestui sistem a avut loc în anii 80.
Continue reading

Unde se ascund reptilienii? In subteranul Terrei


Hopi este un cuvânt care înglobează toată înțelepciunea omenirii. Trăim într-o lume deconectată de la natură, pământ, valori. Spre deosebire de noi, oamenii moderni, Hopi sunt o populație de 10000 de suflete care ocupă un teritoriu aflat la granița a patru state, New Mexico, Arizona, Colorado și Utah.

Spre deosebire de alte triburi, Hopi au reușit să supraviețuiască invaziei oamenilor albi, prin înțelepciune și fără violență. Ei consideră că dacă vor utiliza forța se vor întoarce asupra lor mari nenorociri.

Imensul teritoriu ocupat de Hopi, care se situa între fluviile Colorado și Rio Grande, s-a redus la o suprafață de 7000 de kilometri pătrați. De unde vine această populație, gândirea metafizică, complexitatea religiei lor?

Sunt istorici care susțin că originea lor provine de la asiaticii care acum 10000 de ani au traversat strâmtoarea Bering. Legendele lor contrazic această ipoteză. Ei consideră că sunt urmașii supraviețuitorilor care au scăpat unui potop devastator. Au călătorit pe ocean și au fost primii care au pus piciorul pe acest continent.

Țara de unde provin și care a fost distrusă de potop se numește A treia lume. America pentru ei este A patra lume. Ei vorbesc despre cea de a treia lume la modul elogios. O lume plină de orașe înfloritoare și mașini care zburau.

Primele două lumi au dispărut la fel de misterios ca și cea de a treia. Legendele Hopi evocă mitul Atlantidei. Indienii Hopi vorbesc despre Alpha și Omega, despre legătura dintre cer și Pământ, despre echilibrul Pământului pe care-l face axa sa, despre stele , planete, mașini zburătoare.

Profețiile Hopi pentru viitorul omenirii sunt sumbre. Ei susțin varianta unei autodistrugeri a omenirii.
În anul 2001, o delegație a indienilor Hopi a fost invitată la New York, unde în fața unui auditoriu format din cei mai bogați și puternici oameni din SUA, au fost susținute mai multe cuvântări.

Hopi au vorbit despre faptul că omenirea ascultă de propriile legi și norme, eludând legea lui Dumnezeu. Lumea va pierde echilibrul său și va pieri prin autodistrugere.
Curios este faptul că ținutul ocupat de indienii Hopi este mărginit de cele două misterioase baze militare numite Dolce și Zona 51, precum și de legendarul loc Roswell, primul accident consemnat al unui OZN.

Indienii Hopi susțin că în subteran există galerii care duc la o civilizație formată din reptilieni. Hopi îi numesc pe reptilieni frații noștri șerpi. Ei susțin că entități protectoare au venit din cer pentru a-i ajuta în existența lor.

Zona locuită de Hopi este renumită prin frecventele apariții de OZN-uri. S-ar putea să fie o simplă coincidență sau lucrurile să aibă o legătură. Legendele Hopi pot fi un mit sau o realitate.

Cert este faptul că această populație izolată, care trăiește primitiv are noțiuni complexe despre astrologie, fizică, spiritualitate. De unde vin toate acestea la o populație primitivă?
Continue reading