Se afișează postările cu eticheta control. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta control. Afișați toate postările

Punctul pe care il masezi si poate vindeca peste 100 de boli

O legenda japoneza spune ca, odata acolo traia un om fericit care a primit cunostinte de nepretuit de la tatal sau – cunoasterea punctului longevitatii sau punctului celor 100 de boli. In urma sfatului primit in dar de la tatal sau, fiul si-a masat acest punct in fiecare zi si a trait sa vada nasterea si moartea mai multor imparati.

Masarea unor puncte specifice este una dintre cele mai vechi metode de tratament orientale cunoscute, fiind folosita de mii de ani. In ansamblu, corpul uman are 365 de puncte si 12 meridiane principale, acelasi numar cu cel al zilelor si cu cel al lunilor dintr-un an. Efectul acestor masaje speciale se bazeaza pe teoria canalelor si meridianelor care se afla intr-o foarte stransa legatura  cu anumite organe ale organismului uman.

In medicina traditionala chineza, corpul este vazut ca fiind un sistem energetic si, prin urmare, acest masaj poate afecta intr-un mod pozitiv fluxul de energie si activitatea functionala a organelor.



Activarea punctului Zu San Li produce un efect de intinerire si de vindecare, intarziind procesul de imbatranire. In China, acest punct este cunoscut sub numele de “Punctul Longevitatii”, iar in Japonia sub numele de “Punctul Longevitatii”.

Punctul Longevitatii este localizat sub rotula genunchiului. Pentru a-l gasi, acopera-ti genunchiul cu palma corespunzatoare genunchiului pe care-l acoperi (ex. genunchiul drept – palma dreapta). Punctul este situat intre sfarsitul degetului mic si degetul inelar, sub forma unei adancituri intre oase. Acesta este punctul magic Zu San Li.

Acest punct:

• controleaza activitatea organelor care se afla in jumatatea inferioara a corpului;

• controleaza activitatea maduvei spinarii in partile responsabile de functionarea tractului gastrointestinal, organelor genitale, rinichilor si glandelor suprarenale;

Prin masarea punctului “celor 100 de boli” poti creste activitate glandelor suprarenale, cele mai puternice glande care actioneaza ca un sistem de aparare principal al sanatatii tale. Aceste glande sunt cele care secreta adrenalina, hidrocortizon si alti hormoni foarte importanti in sange.

Prin masarea punctului “celor 100 de boli” in fiecare zi, poti normaliza activitatea glandelor suprarenale, glande care indeplinesc urmatoarele functii la nivelul intregului organism:

• Normalizeaza tensiunea arteriala;

• Normalizeaza glucoza, insulina;

• Elimina procesele inflamatorii de la nivelul intregului organism;

• Regleaza activitatea sistemului imunitar;

• Imbunatatesc digestia;

• Vindeca boli ale tractului gastrointestinal;

• Trateaza efectele unui accident vascular cerebral;

Prin masarea punctului “celor 100 de boli” iti vei putea dezvolta increderea in sine, vei elimina stresul si tensiunea si vei gasi armonia interioara.

Prin masarea punctului “celor 100 de boli” se pot vindeca mai multe boli, inclusiv banalul sughit, constipatia, gastrita sau incontinenta.

Se recomanda masarea acestui punct dimineata, inainte de pranz, de noua ori intr-o miscare circulara, in sensul acelor de ceasornic, pentru fiecare picior. Masajul, impreuna cu pregatirea o sa dureze in jur de 10 minute.

Inainte de a incepe masajul ar trebui sa te afli intr-o pozitie confortabila, relaxat. Calmeaza-ti respiratia si concentreaza-te asupra sentimentelor tale. Relaxeaza-te!

Poti masa punctul Zu San Li in fiecare zi, dar cel mai bun efect se obtine in timpul cu Luna Noua.

Opt zile de la inceperea perioadei de Luna Noua maseaza acest punct:

• dimineata, alternativ pe fiecare picior in sensul acelor de ceasornic. Aceasta este cea mai buna perioada pentru a-ti consolida imunitatea, pentru a imbunatati activitatea organelor si pentru a incetini procesul de imbatranire.

• inainte de masa de pranz, alternativ pe fiecare picior, in sensul acelor de ceasornic cu scopul de a-ti imbunatati tonusul general, memoria, activitatea sistemului cardiovascular si activitatea sistemului digestiv.

dupa masa de pranz, simultan pe ambele picioare, in sensul acelor de ceasornic cu scopul de a elimina stresul, nervozitatea, iritabilitatea, durerile de cap si pentru a scapa de tulburarile de somn.



 Seara (nu tarziu), alternativ pe fiecare picior, in sensul invers al acelor de ceasornic, cu scopul de a-ti stimula metabolismul si de a sprijini eliminarea kilogramelor in plus si a tesutului adipos.
Continue reading

Secretele ascunse de fructele din supermarketuri

Ne asteapta o iarna lunga, in care, insa, rafturile magazinelor vor fi doldora de fructe mari si frumoase. Cum se intampla asta?

Folosim astazi un nas electronic, un dispozitiv care detecteaza compusii aromatici, capabil sa ne spuna cand au fost culese merele ori perele care ne fac cu ochiul. Pentru ca, desi arata impecabil, unele pot avea si 6 luni.

Iradierea alimentelor se pratica de zeci de ani. Razele X sau gamma omoara bacteriile care altereaza vegetalele. Englezii si americanii o dau drept sigura. Iar Romania a reglementat-o inca de acum 15 ani. Totusi, producatorii autohtoni prefera acestui proces de conservare tratarea alimentelor pe cale chimica. Odata aplicat procedeul, un fruct trebuie sa stea aproape trei saptamani inainte de a fi expus la raft. Ori nimeni nu poate controla cu strictete respectarea conditiei.
Dr. ing. Nastasia Bellc, institutul de cercetari alimentare: “Un fruct cind miroase bine contine tot ce ii trebuie ca sa fie si sanatos. In depozitare, aroma se pierde in timp si noi am putut sa determina aici un fruct care a stat 6 luni la depozitare. Marul acesta e cules acum 2 luni.”



Nasul electronic are in memorie cantitatea de compusi de aroma continuti de acest mar imediat dupa recoltare. Dispozitivul apreciaza cat a pierdut din ei si calculeaza data la care fructul a fost cules din pom. Aparatul recunoaste pana la 30 de calitati ale unui fruct. In acelasi timp, il evalueaza, folosind culorile.

In functie de atributele senzoriale, industria alimentara decide sau nu sa pastreze un fruct pe piata si il transporta… cat e pamintul lung si lat. Doar cu vaporul operatiunea este „cost-efficient”

Cea mai veche metoda de conservare este ceara alimentara. Pune protectie fizica in fata oxigenului. Si este tratata cu substante anti-mucegaire. Vine si recomandarea: “Cel mai bine ar fi sa le spalam cu apa calda inaitne de a le comsumam, in felul acest ne asiguram ca indepartam active din toate subsantele care au fost adaugate pe suprafata lui”.

Dar, daca se pune problema transportului pe distante foarte lungi, fructele vor fi, in prelabil, iradiate. Undele gama au rolul de intarzia microflora care au putea sa le altereze. Procesul are efectul pasteurizarii sau al fierberii, dar nu schimba textura. Fructele NU devin radioactive.

Radiatiile gamma sunt lungimi de unda emise in mod normal de soare. Alaturi de razele x sunt insa retinute de stratul de ozon al Pamintului. Pentru fructe, conservarea prin aceaastas metoda e data drept sigura de Organizatia Mondiala a Sanatatii.

Radiatiile, dar si chimicalele schimba structura fructului. De aceea, dupa tratarea lor, este nevoie de o pauza de 20 de zile inainte de a fi puse la vanzare. Nimeni nu poate controla cu strictete daca producatorul indeplineste sau nu aceasta cerinta. Transportate pe distante mici, fructele pot avea parte de atmosfera controlata. In depozit, este scazut oxigenul, cel care le deterioreaza. Si inlocuit cu dioxid de carbon si azot.



Mihai Pagu le ia din atmosfera saraca in oxigen si le tine o singura zi in camera frigorifica. Apoi, le duce angajatilor din companiile mari, pentru pauza de fructe. Asadar, fructele proaspete nu sunt chiar atit de proaspete. Trebuie sa fim constienti.

Care este insa cea mai buna metoda de conservare? Congelarea rapida. Singura care nu schimba structura naturala a fructelor. De exemplu, valoroasele fructe de padure, in sezon, se congeleaza din pungi mici, cat o portie. Si se consuma imediat dupa decongelare. inclusiv cu sucul rezultat. Congelarea e singura care NU schimba structura naturala a fructelor.
Continue reading

Sa evadam de pe Terra, pentru a supravietui

Specia umană nu va reuşi să supravieţuiască încă 1.000 de ani, dacă nu va reuşi să evadeze după „fragila” Terra, atrage atenţia fizicianul Stephen Hawking, în cadrul unei lecturi despre univers, spunând că trebuie neapărat să ne extindem în afara Pământului.

Vorbim în cadrul Universităţii Oxford, Stephen Hawking a spus că este necesar să continuăm să ne extindem în spaţiu pentru „viitorul umanităţii”.

„Nu cred că vom supravieţui 1.000 de ani fără să evadăm de pe această planetă fragilă a noastră”, a afirmat fizicianul, citat de Russia Today.


Remarca acestuia a venit după ce în ianuarie 2016 a spus că în următorii 100 de ani oamenirea nu va reuşi să colonizeze planeta Marte şi că rasa umană trebuie să fie foarte atentă în ceea ce priveşte timpul, din acest punct de vedere.

La finele lunii octombrie, Stephen Hawking avertiza că rapiditatea cu care se dezvoltă inteligenţa artificială ar putea duce la extincţia speciei umane.

Acesta explica, în timpul unei conferinţe, că proiectarea unor maşinării care ar gândi singure, având posibilitatea de-a deveni mai inteligente decât oamenii, ar duce la preluarea controlului de către ele.
Continue reading

Tine sub control scleroza multipla

Cercetătorii au reevaluat un medicament vechi de un secol și, astfel, i-au descoperit noi proprietăți extrem de benefice pentru sănătate. Se pare că o substanță din compoziția acesteia ar putea avea un rol important în tratamentul unor afecțiuni autoimune, precum scleroza multiplă.

Istoria acestei tratament

Este vorba despre clofazimina. Acestă substanță a fost descoperită în 1890, iar în secolulal XX-lea s-a încercat utilizarea ei în tratamentul tuberculozei. Din păcate, nu s-a dovedit a fi eficientă în tratarea acestei afecțiuni.

Excelentă în tratarea leprei

Însă, utilitatea ei s-a văzut în tratarea leprei, o boală gravă a acelor vremuri.

Pe de altă parte, un studiu efectuat de cercetătorii de la Universitatea Johns Hopkins (SUA), care au analizat 200 de medicamente în căutarea unor noi utilizări ale acestora, a arătat că vechiul antibiotic are efecte neașteptat de bune asupra funcționării sistemului imunitar.

Poate da rezultate bune în cazul bolilor autoimune

Până în momentul acestui studiu se știa că acest medicament are efect asupra bacteriilor. De aceea și rezultatul grozav în cazul leprei. Testele au demonstrat însă că intereferează cu metabolismul calciului și al potasiului în celulele sistemului imunitar, putând suprima răspunsul autoimun.

Efectul s-ar putea dovedi util în tratamentul unor boli autoimune (cum este scleroza multiplă), în care sistemul imunitar uman nu mai recunoaște celulele proprii organismului și le atacă, distrugându-le.
Continue reading

Realitatea din jurul nostru este una falsa

Traducerea unui mini-documentar excepţional, marca “NaturalNews”, în care se prezintă cum este manipulată societatea în ziua de astăzi. Foarte adevărat!
Există un război în realitate, iar câmpul de bătălie este conştiinţa voastră. Aproape orice vedeţi în societate şi provenind din surse oficiale este fabricat; totul e pentru ca să se formeze nişte “adevăruri” în mintea voastră, când, de fapt, nu e vorba de niciun adevăr, nu se bazează pe vreo realitate. Se urmăreşte să se creeze un sistem de control, o închisoare pentru minte, oferindu-ţi o iluzie a faptului că sunteţi liber, că puteţi gândi liber, că trăiţi într-o democraţie, când de fapt întreg sistemul din jurul tău e fabricat, pentru a te “forţa” să iei anumite decizii, anumite acţiuni. De exemplu, vi se bagă în cap că în lume circulă anumite virusuri, împotriva cărora vă puteţi proteja doar cu vaccinurile marilor corporaţii.
Poveştile oficiale sunt făcute într-un aparent limbaj al adevărului, dar, ele nu prezintă decât o distorsiune a adevărului. Ele sunt acceptate de către oameni ca reprezentând “realitatea”, întrucât “combustibilul” din spatele lor îl reprezintă consensul social, acceptarea socială. Fie că vorbim de vaccinuri, de rolul banilor sau de alimentele modificate genetic – toate se bazează pe mituri acceptate în general de societate. Desigur că există şi contestatari, care văd şi altă parte a adevărului, dar aceştia sunt automat catalogaţi ca fiind “nebuni”, “idioţi”, “antisociali”,”antisistem”, “paranoici”, “conspiraţionişti”.
Dacă vă întrebaţi cum de se întâmplă acest lucru, totul porneşte de la ideea că suntem o societate deconectată. Aproape nimic din credinţele şi adevărurile pe care le ştiţi nu vin de la voi înşivă; aproape orice care credeţi că e adevărat vi s-a spus de către altcineva. Când vedeţi ştirile de la televizor, de la CNN, de exemplu, credeţi că ceea ce vi se spune este adevărul şi transformaţi acest “adevăr” într-o credinţă. Credeţi că tot ceea ce vi se spune reprezintă adevărul, deşi n-aţi văzut lucrul acesta cu ochii voştri. Aşa că depindeţi de altcineva ca să vi se spună ce este real. Vi s-a spus, de exemplu, că atacurile teroriste 9/11 de la New York au fost organizate de Osama bin Laden. Dar de unde ştiţi că ăsta e adevărul? L-aţi văzut personal pe bin Laden organizând aceste atentate?

Dar v-aţi întrebat vreodată dacă acel “altcineva” vă minte? Dacă vă deformează informaţiile? Dacă ascunde adevărul? Şi poate că ăsta e sistemul în care, de fapt, noi trăim. Mass-media, instituţiile oficiale, o parte din universităţi, marile corporaţii – toate sunt angajate în a spune minciuni şi a denatura adevărurile. Ele au caracteristica “autorităţii”, aşa că tind să fie crezute de oameni. Aceste instituţii (guvern, mass-media, universităţi) creează această construcţie artificială în minţile voastre, lucru pe care l-am putea numi “Matrix”. Şi voi trăiţi în acest Matrix, din punct de vedere psihologic… şi credeţi că el e real. Voi chiar credeţi că tot ceea ce se spune la CNN, de exemplu, chiar aşa se întâmplă în lume (şi-am să spun nu numai de CNN, ci şi de instrumentul rusesc corespunzător, Russia Today, pentru a nu avea impresia falsă că, prin acest articol s-ar face o “propagandă rusească” – toţi ne manipulează: ruşii, chinezii, americanii, europenii, arabii etc. – fără excepţie). Dar mulţi nu ne dăm seama că totul e doar un teatru.
Toate ideile propagandei guvernamentale ale tuturor ţărilor din lume vă intră în minte, şi, ce e mai trist, e faptul că voi le acceptaţi fără să mai raţionaţi, fără să mai judecaţi critic. Ei se bazează pe lucrul acesta, ştiind că minţile voastre au fost născute să accepte “adevărurile” oferite de autorităţi; în plus e vorba şi de “consensul social”. Adică, dacă foarte mulţi oameni cred în ceva, iar voi gândiţi altceva decât restul grupului, atunci voi vă puteţi schimba credinţa, chiar dacă această se află în contradicţie directă cu propria judecată. De exemplu, vedeţi un gard vopsit albastru, dar toţi din grup vă spun că el e roşu, până la urmă s-ar putea să credeţi şi dvs. că e albastru, deşi mintea vă spune altceva, gândindu-vă că nu toată lumea se poate înşela. Astfel funcţionează Matrixul în societate; mass-media, sistemul educaţional şi guvernele trebuie doar să convingă o masă critică a populaţiei, pentru ca până la urmă şi ceilalţi oameni să accepte minciunile oficiale.
Judecata, raţionamentul e duşmanul principal al oricărui sistem totalitar sau pseudodemocratic, şi asta pentru că judecata nu mai lasă ca manipularea socială să funcţioneze. Dacă o persoană va avea o judecată economică, geopolitică sau justiţiară, acest lucru reprezintă o ameninţare la adresa sistemului guvernamental de manipulare, care domină societăţile de astăzi. De aceea, în alegeri nu se mai folosesc argumente raţionale, ci se utilizează “exploatarea emoţională” pentru a îndrepta populaţia spre o direcţie emoţională specifică. Astfel, un candidat la preşedinţia unei ţări poate folosi mai degrabă tehnici de manipulare emoţională decât utilizând raţionamente logice.
Aşadar, ce este, de fapt, realitatea? Aceasta este “adevărul consensual” promovat de instituţiile oficiale (mass-media, guverne, sistem educaţional etc.). Realitatea este ceea ce EI spun că este şi nu trebuie să fie validă, şi nici măcar nu trebuie să fie adevărată, putând fi opusul adevărului. E mai degrabă o “realitate consensuală”, şi asta pentru că, prin manipulare, foarte mulţi oameni o cred. De exemplu, să ne referim la vaccinurile contra gripei; multe din ele sunt inutile şi nu ajută deloc. Dar, propaganda a creat o “realitatea consensuală”, prin care e “oficial” stabilit faptul că vaccinurile contra gripei sunt eficiente, deşi acest lucru n-are nimic de-a face cu realitatea propriu-zisă. Iar oricine îndrăzneşte să pună la îndoială acest lucru, este ridiculizat, pus la zid; şi nu pentru că s-ar înşela, ci pentru că ar “sparge” consensul societăţii…
Continue reading

Bea suc de morcovi pentru a te feri de cancer

Dupa ce a fost diagnosticata in 2012 cu cancer la colon (stadiul 3) si operata, o celebra autoare de carti pentru copii, Ann Cameron, a refuzat sa faca si chimioterapie. Totul a decurs bine o jumatate de an, femeia s-a simtit bine, insa la o tomografie facuta de control medicul a depistat tumori canceroase in plamani care avansau foarte rapid. 

"Oncologul meu mi-a spus ca radioterapia nu mi-ar fi de folos si mi-a recomandat chimioterapia pentru a incetini evolutia tumorilor. Insa, nici chimioterapia nu avea mari sanse de reusita in cazul meu sa ma vindece de cancer, dupa cum mi-a spus oncologul. Am intrebat un chirurg despre sansele mele de supravietuire si mi-a spus ca indiferent daca aleg sa fac sau nu chimioterapie as mai avea de trait 2-3 ani", scrie Ann Cameron in cartea sa "Curing Cancer with Carrots".

Luptandu-se de ani buni cu anemia inca inainte de a fi diagnosticata cu cancer, Ann a refuzat sa faca chimioterapie, cu atit mai mult cu cat nu avea sanse sa o vindece de cancer. Dupa mai multe cercetari pe care le-a facut, Ann a luat hotararea sa consume zilnic suc de morcovi despre care citise ca are un efect antiinflamator foarte puternic si a dat rezultate in cazul altor persoane diagnosticate cu cancer. 

Aceasta este singura schimbare pe care a facut-o in alimentatia zilnica, fara sa elimine consumul de carne, lactate sau alte alimente recunoscute pentru efectul lor inflamator. A stors zilnic cate 2 kilograme de morcovi si a baut sucul pe parcursul zilei, alaturi de o alimentatie obisnuita. Nu a facut chimioterapie, nici radioterapie si nici nu a folosit alte suplimente sau medicamente in toata aceasta perioada. A inceput sa bea suc de morcovi in noiembrie 2012, iar dupa opt saptamani a constatat la prima tomografie ca dezvoltarea tumorilor a fost stopata.

"Pana la sfarsitul lui iulie 2013 am continuat sa beau zilnic suc de morcovi, cu exceptia catorva zile cand eram in diverse deplasari. Tomografia realizata la finalul lunii martie 2013 arata faptul ca tumorilor s-au mai redus si nu s-au dezvoltat in nicio alta parte a corpului. Iar la finalul lunii iulie 2013, in urma unei tomografii nu mai aparea nici urma de tumori canceroase", explica Ann intr-un material pe care l-a scris pentru chrisbeatcancer.com 

Dupa ce a citit foarte multe referinte cu privire la tratamentele alternative in cancer, Ann a aflat ca morcovii au un puternic efect antiinflamator. Inflamatiile care apar in corp favorizeaza terenul propice pentru dezvoltarea cancerului si metastazarea lui, iar morcovii pot sa impiedice acest lucru, sustine Ann Cameron intr-un interviu acordat site-ului femininepowercircle.com.

"Un alt factor important de mentionat este acela ca morcovii contin un compus anticancerigen, numit falcarinol. Cercetarile care s-au facut pana acum arata ca atunci cand soarecii cobai injectati cu substante cancerigene au urmat o dieta bogata in falcarinol si morcovi au facut tumori mult mai mici ca dimensiuni spre deosebire de ceilalti care nu au avut aceasta dieta", explica Ann Cameron in interviu.
Continue reading

Ce este NSA si cu ce se ocupa


Încă din anii 60, cele mai performante computere din lume se găseau la NSA, Fort Meade. Cele mai noi și mai spectaculoase descoperiri în domeniu luau drumul NSA.

În clipa de față, NSA dispune de computere nanotehnologice, care sunt cu 15 ani înaintea tehnologiei actuale. NSA reușește să urmărească toate informațiile care circulă pe teritoriul SUA folosindu-se de computere foarte performante, care utilizează inteligența artificială și care monitorizează toate informațiile, indiferent de mediul prin care sunt transmise, pentru a identifica eventuale cuvinte cheie, de care sunt interesați agenții sau criptologii NSA.

Computerele respective supraveghează tot arealul comunicațiilor, atât la emițător, cât și la receptor. Această supraveghere a teritoriului SUA este un rezultat al operațiunii NSA SIGINT.

Rețeaua de supraveghere electronică se bazează pe un aranjament celular de dispozitive care pot monitoriza întreg spectrul de emisii EMF.


Acest echipament a fost dezvoltat, implementat și ținut departe de cunoștința publicului în același mod în care au fost ținute secrete alte programe privind războiul electronic.

NSA ține sub stricta evidență toate computerele și PC-urile vândute în SUA aceasta constituind o parte integrantă a rețelei de spionaj civil, DOMINT.

Echipamentul EMF al NSA poate repera emisiile de radio frecvență provenite de la circuitele computerelor personale.

Câmpul bioelectric generat de un individ poate fi detectat de la distanță, încât omul poate fi detectat în orice loc s-ar afla. Criptologii NSA, utilizând echipamente speciale pot depista și monitoriza de la distanță stările cerebrale și procesele mentale ale persoanei urmărite.

Personalul NSA poate suna pe orice persoană prin intermediul rețelei SIGINT de scanare a câmpurilor electromagnetice.

Harta encefalică generată de computerele NSA asigură supravegherea neîntreruptă a tuturor proceselor electrice care au loc în creier.

NSA înregistrează și decodifică hărțile encefalice a sute de mii de oameni. Acestea se desfășoară fără un contact fizic cu subiecții.

Către cortexul auditiv al subiectului pot fi trimise fraze întregi, sunete tridimensionale, sunete subliminale, iar către cortexul vizual pot fi trimise imagini care pot modifica percepțiile.

Reţeaua SIGINT folosește stimularea cerebrală ca pe un mod de comunicare și transmitere a informațiilor către spioni și pentru diferite transmisiuni către creierul celor supravegheați. Implementarea acestui sistem a avut loc în anii 80.
Continue reading


Un cercetător de la NASA susține această teorie. Nick Bostrom a declarat că o rasă de descendenți foarte evoluați, controlează Terra. Oamenii trăiesc într-o închisoare numerică.
Cine vor fi ființele viitorului? Vor fi oamenii sau alții? Putem utiliza realitatea virtuală pentru a simula evenimente din trecut sau pentru a recrea condițiile în care au trăit înaintașii noștri. Bostrom susține că trăim într-o simulare a realității. Toate sentimentele noastre, memoria, relațiile pot fi generate de un calculator. Noi suntem copiii unui cod informatic ultra sofisticat.
Noi vedem ceea ce avem nevoie să vedem și când trebuie să vedem. NASA are calculatoare care sunt de două ori mai rapide decât creierul uman. Dacă facem un calcul simplu, folosind legea lui Moore, care spune că un calculator devine o dată la doi ani mai performant, vom descoperi că un super computer, într-un singur deceniu, va avea capacitatea de a recrea viața completă a unei persoane de 80 de ani.
Computerul va recrea toată gândirea, toate emoțiile, tot ce a trăit o persoană în 80 de ani. Dacă luăm reală ideea lui Bostrom, universul nostru este o simulare informatică, creată de o super entitate și generată printr-un cod informatic, vor rezulta multe incoerențe și mistere legate de cosmos. Cine se ascunde în spatele acestei simulări?
Mărimea și vârsta universului sugerează că multe civilizații foarte dezvoltate există în univers.
Soarele comparativ cu celelalte stele din galaxie, este o stea tânără. Există miliarde de stele care sunt mai bătrâne decât Soarele.
Probabilitatea că există viață pe alte planete este mare. Faptul că miliarde de planete au existat înainte de formarea Soarelui, induce posibilitatea ca viața în galaxie să nu fi apărut o dată cu Soarele. Fără să știm foarte multe, planeta noastră este colonizată de aceste civilizații foarte dezvoltate. Poate că nu vă pare realistă ipoteza prezentată mai sus, dar vă informez că o mare parte din documentele declasificate și aparținând CIA, conțin informații cu privire la posibilitatea unei invazii a extratereștrilor.
Teama autorităților americane este așa de mare, încât se spune într-un document că bomba atomică a rușilor nu trezește astfel de sentimente de panică. Ipoteza conform căreia nu suntem singuri în univers nu este nouă. Nici teoria că extratereștrii ne monitorizează sau suntem creați de extratereștrii și aduși pe planeta Pământ nu este nouă.
Edgar Mitchell este al șaselea om care a pus piciorul pe Lună, în anul 1971. Într-un interviu acordat unui post de televiziune american, el a povestit următoarea întâmplare. După încheierea misiunii, în anul 1971, el a fost contactat de martori sau de copiii celor dispăruți și care au fost martori la evenimentul de la Roswell.
Proprietarul unei firme de pompe funebre din Roswell i-a declarat că autoritățile care se aflau la locul prăbușirii OZN-ului, i-au comandat un sicriu, cu mărime ca pentru un copil. În sicriu a fost transportat corpul neînsuflețit al unui extraterestru, mort în acest accident. Acest lucru a fost confirmat și de fostul șerif din Roswell, care a participat la anchetă.
Mitchell a spus că a înțeles poziția autorităților americane de a mușamaliza acest caz, pentru că omenirea nu era pregătită, în acel moment, să cunoască adevărul. El continuă și spune că nu înțelege atitudinea autorităților de a nega acele fapte, în prezent, când omenirea este pregătită din toate punctele de vedere de a i se spune adevărul. El a conchis că probabil la mijloc sunt interese majore și sume uriașe de bani.
Continue reading