Se afișează postările cu eticheta contact cu extraterestrii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta contact cu extraterestrii. Afișați toate postările

Baza extraterestra si secretele din Tibet

Tibetul a atras dintotdeauna atentia celor care au incercat sa inteleaga sensul vietii si si-au pus intrebari cu privire la existenta si rolul nostru pe acest pamint, mai ales datorita faptului ca el reprezinta centrul budismului.

Manastirile se afla sus in munti, iar cararile care duc acolo sint deosebit de periculoase, in special din cauza avalanselor care se produc foarte des, ingropind sub ele zeci de amatori porniti in cautarea iluminarii.

Unui neinitiat insa ii este foarte greu sa afle tainele extrem de bine pazite in manastirile budiste. Chiar daca cineva reuseste sa ajunga cumva la o astfel de manastire, cei de aici sint destul de laconici si nu au relatii cu strainii.



Lobsang Rampa, cercetator si scriitor care a trait mult timp in Tibet, a scris aproximativ 20 de carti ce au fost traduse in numeroase limbi, devenind in scurt timp bestseller-uri. El a calatorit mult, a vizitat manastiri budiste si a reusit chiar sa stea cu calugarii de acolo. Pentru a le cistiga increderea, el a trebuit sa se adapteze la ritmul lent al vietii celor care traiesc aici, care, in afara de rugaciunile zilnice obisnuite, nu pronunta nici un cuvint de prisos. Calugarii isi pazesc cu multa grija tainele, dar pentru ca budismul propovaduieste atitudinea pasiva fata de rau si smerenia, ei nu-i alunga pe straini, dar nici nu au legaturi cu ei. Ca rasplata pentru rabdarea si numeroasele sale renuntari, Lobsang Rampa s-a putut bucura de intilnirea cu un calugar, ale carui destainuiri au meritat toate eforturile sale.

In vizita la calugarul orb

Pustnicii, de regula, se pot imparti in doua categorii: primii fac legamint de tacere vesnica si nu vorbesc cu nimeni, in nici o imprejurare. Ei traiesc inchisi si primesc hrana si apa pe care le-o aduce zilnic un servitor tacut. Cu cei din a doua categorie, adica aceia care nu au facut un astfel de legamint, este de asemenea foarte greu de stabilit o legatura, deoarece ei locuiesc in pesteri indepartate, unde se poate ajunge uneori cu riscul vietii. Lobsang Rampa a perseverat si reusit sa intre in legatura cu un pustnic din cea de-a doua categorie.

Sihastrii, care isi petrec zeci de ani in solitudine, ii intimpina cu multa prietenie pe calatorii care reusesc sa ajunga acolo: negustori sau monahi pribegi. Cu toate acestea, pentru a te putea bucura de atentia unui monah, trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare. La inceput, sihastrul il examineaza pe musafir. Anii de singuratate i-au ascutit intr-atita simturile, incit el poate vedea clar aura musafirului. Citeodata, chiar si atunci cind monahul este convins de onestitatea persoanei din fata sa, el o supune la diferite incercari si este de ajuns o mica imprudenta din partea acesteia, pentru ca sihastrul sa nu mai rosteasca nici un cuvint.

Petrecind multe zile in compania sihastrului respectiv, Lobsang Rampa a incercat sa-i cistige acestuia increderea. Desi era orb, acesta se comporta cit se poate de normal, stiind intotdeauna unde se afla oaspetele sau si ghicindu-i de fiecare data intentiile. Intr-una din seri, batrinul l-a rugat pe Rampa sa pregateasca ceaiul, dupa care a inceput sa-i vorbeasca fara graba despre Gradinarii Pamintului…

Marea taina a sihastrului

Cele relatate de batrinul orb l-au uimit pe Rampa. Este adevarat ca uneori, in timp ce calatorea prin Tibet, el vazuse deseori fenomene ciudate, pe care ufologii contemporani le-ar fi numit fenomene OZN (Lobsang Rampa si-a scris cartile in anii ’20-’30 ai secolului al XX-lea). Locuitorii din zona priveau insa fenomenul ca pe ceva normal, numind aparatele de zbor care ale zeilor. Lobsang Rampa a vazut un astfel de car al zeilor chiar deasupra pesterii in care locuia sihastrul. La intrebarea pe care el i-a adresat-o sihastrului privind cele vazute, acesta i-a raspuns linistit: Acestia sint Gradinarii Pamintului.

Lobsang Rampa nu a insistat cu intrebarile si foarte curind rabdarea i-a fost rasplatita, deoarece sihastrul i-a dezvaluit cercetatorului ceea ce numea el marea taina.

Viata sihastrului fusese plina de incercari. Inca din tinerete el cazuse in miinile soldatilor chinezi, care-l supusesera la torturi inimaginabile ce au culminat cu scoaterea ochilor. Tinarul monah s-a tirit tot mai sus si mai sus, de parca o forta nevazuta il tragea spre inaltul cerului. Drumul era lung si anevoios, iar singura hrana a monahului orb erau lastarii plantelor care se incumetau sa creasca acolo. La un moment dat, monahul si-a pierdut cunostinta, iar cind s-a trezit se afla intr-un pat confortabil. El nu putea vedea ce se petrecea in jurul sau, dar toate celelalte simturi ii spuneau ca se afla intr-un loc foarte ciudat. Un glas prietenos l-a anuntat ca a fost salvat de Gradinarii Pamintului si ca se afla in deplina siguranta. Acelasi glas i-a spus ca a fost ales ca reprezentant al Pamintului si ca va trebui sa vorbeasca in numele acestuia in fata Ligii Lumilor Unite.

Monahului orb i-a fost atasata o telecamera

Povestirea monahului era uimitoare. El i-a descris lui Rampa o baza a extraterestrilor si aparatura care se afla acolo, cu foarte mare exactitate. Pentru ca el sa poata vedea, extraterestrii i-au atasat un aparat pe care astazi l-am putea numi telecamera. Chiar daca cineva s-ar gindi ca povestirea fusese rodul imaginatiei lui Rampa, este clar ca el nu avea de unde sa aiba idee macar despre o serie de inventii de virf ale chirurgiei sfirsitului de secol XX.

Din spusele monahului, Rampa a tras concluzia ca baza extraterestrilor se afla asezata strategic, pe un platou inalt. Aici se gaseau nenumarati vulcani stinsi, ale caror cratere puteau fi folosite pentru dispunerea unei baze secrete, iar podisul insusi era un loc ideal pentru aterizarea unor nave interstelare. In afara de asta, muntii si platoul sint in permanenta acoperiti de nori, astfel ca baza nu poate fi observata din avion sau cu ajutorul satelitilor.

Locuitorii Atlantidei au declansat Potopul

Ajungind la baza extraterestrilor, monahul a nimerit intr-o lume fantastica, pe care o creasera niste fiinte foarte asemanatoare cu oamenii. La intrebarea cum aratau extraterestrii, monahul a raspuns laconic ca intre ei si oameni nu erau mai multe deosebiri, ca intre europeni, asiatici sau africani.

Extraterestrii i-au povestit monahului despre numeroasele lor contacte cu pamintenii, care fusesera insa soldate cu esecuri, in mare parte datorate faptului ca cei contactati considerau cele vazute drept halucinatii.

Gradinarii Pamintului i-au spus apoi monahului o lunga poveste legata de istoria Atlantidei, ai carei locuitori intrasera in contact cu extraterestrii, iar unii dintre ei avusesera chiar si copii cu acestia. Elita conducatoare din Atlantida avea insa alte planuri in legatura cu extraterestrii, astfel ca, in cele din urma, locuitorii Atlantidei au ajuns in posesia energiei nucleare.

Povestirea monahului orb poate parea de domeniul fantasticului, dar sa nu uitam ca monahul, care nu parasise niciodata Tibetul si ale carui cunostinte se aflau la nivel de Ev Mediu, nu putea avea nici macar idee despre ceea ce numim fizica nucleara si aplicatiile acesteia.

Descrierea exploziei nucleare ce urmase era reprodusa cu o uluitoare exactitate. Aceasta declansase Potopul, iar extraterestrii asistasera neputinciosi la disparitia Atlantidei. Pentru a evita repetarea unor astfel de tragedii, extraterestrii hotarisera sa intre in contact doar cu pasnicii monahi sau cu oameni al caror nivel spiritual era foarte ridicat. Calea aleasa de ei era lunga, dar numai in acest mod putea fi pregatita omenirea in vederea contactului cu o civilizatie extraterestra.

Unele tehnologii descrise in anii ’20 au aparut recent

Revenind la relatarea facuta de monah, trebuie amintit faptul ca insasi descrierea tehnologiei era uimitoare, chiar si pentru cei care au facut cunostinta cu tehnologiile avansate din ultimii ani.

Fara indoiala ca au existat multi autori de literatura SF care, pe parcursul citorva zeci de ani, au intuit aparitia realitatii virtuale, dar nimeni nu putea face acest lucru in anii ’20. In ceea ce-l priveste pe Lobsang Rampa, oricita fantezie ar fi avut, nu avea cum sa vorbeasca despre reprezentari tridimensionale observate cu ajutorul unor casti speciale sau despre manusi care puteau pipai obiectele, intrucit acest lucru este posibil doar in zilele noastre. In afara de asta, experimentele de proiectare a realitatii virtuale pe scoarta cerebrala, in special in portiunile ce raspund de perceptii, sint deocamdata in curs de desfasurare, fara a fi obtinute succese deosebite.

Monahul a fost cuplat la o baza de date

Dupa ce a fost cuplat la o baza globala ce continea informatii privind nenumarate lumi ale Universului, monahul a aflat lucruri noi despre uniunile galactice, a vazut activitatea desfasurata de extraterestri privind corectarea evolutiei biosferei. Cu acest prilej, el a aflat ca virsta medie a extraterestrilor era de 5.000 de ani. Foarte recent, cercetatorii au stabilit ca, prin folosirea tuturor resurselor organismului uman, pamintenii vor ajunge la venerabila virsta de… 5.000 de ani!

Aceste date au fost date publicitatii la 80 de ani dupa publicarea cartii lui Lobsang Rampa. Sa fie si asta o noua coincidenta sau batrinul monah orb cu care statuse el de vorba avea cunostinte de bioenergie pe care le au doar cercetatorii contemporani?

Calatoria monahului in alte spatii

Uimitoare este, de asemenea, descrierea amanuntita a batrinului monah legata de calatoria lui catre alte constelatii, calatorie descrisa corespunzator nivelului lui de intelegere. El a descris aceasta calatorie ca o trecere de la o fereastra la alta, de la un tablou la altul. Unul dintre extraterestri i-a atras la un moment dat atentia: Multe din lucrurile pe care le vezi vor fi curind inventate si pe Pamint.

Monahul a putut vedea, de asemenea, si planetele, ale caror populatii traiau in deplin acord si intelegere, dupa ce in prealabil fusesera distruse toate armele.

Dupa parerea extraterestrilor, un astfel de nivel de dezvoltare spirituala nu putea fi atins prea curind pe Pamint. Ei ii permisesera sarmanului monah sa aiba acces la cunostintele lor, stiind ca el nu le va transmite si ca nimeni nu le va putea utiliza in scop de distrugere.



Beneficiar indirect al experientei uimitoare a monahului orb si al informatiilor despre extraterestrii cu care acesta intrase in contact a devenit si Lobsang Rampa. El a scris despre toate acestea cu aproape 80 de ani in urma, fara a se gindi la faptul ca vreodata va fi crezut sau nu.


Continue reading


Misterioasa planeta Nibiru

Pana acum, aveam cateva idei despre mitica sau inexistenta Planeta X sau Nibiru, sau a 9-a sau a 12-a planeta a Sistemului nostru Solar. Acum ar exista unele dovezi indirecte, dar pana la certitudine e cale lunga.

Daca ar fi sa stabilim momentul in care s-a nascut mitul misterioasei Planete X, atunci trebuie sa spunem ca povestea a inceput in 1976 cand Zecharia Sitchin a scris cartea „A douasprezecea Planeta” in care, dupa o traducere personala dintr-o scriere sumeriana, ea a identificat o planeta, Nibiru care face inconjurul Soarelui o data la 3.600 de ani. Problema cu autoarea era ca se declara o persoana „contactata” de extraterestri care ii comunicasera pe un canal special, avertizand-o ca Nibiru se va ciocni cu Pamantul in anul 2003, amanata apoi pentru 2012.

 Un frison a existat insa in 2011 atunci cand cometa Elenin a fost considerata de unii un Nibiru deghizat, care se apropia de Pamant, in ciuda faptului ca pe un telescop oricine poate face diferenta dintre o planeta si o cometa, fie si doar pentru ca aceasta din urma are coada! Dar cometa, in loc sa se ciocneasca de Pamant s-a sfaramat in bucati atunci cand a trecut pe langa Soare. Si cu toate acestea, discutiile despre Planeta X, sau Nibiru, continua si azi. In ciuda faptului ca o planeta cu o orbita atat de excentrica careia ii ia 3.600 de ani sa orbiteze in jurul Soarelui ar crea o mare instabilitate in interiorul Sistemului nostru solar, in varsta de 4,5 miliarde de ani.

 Dupa numai cateva ture in jurul Soarelui, gravitatia Planetei X ar fi perturbat semnificativ orbitele celorlalte planete, lucru care, pana acum nu s-a intamplat. Dar unii cred (sunt mii de site-uri pe Internet care imprastie aceste informatii) ca Planeta X exista si ca NASA stie ca ea exista si ascunde adevarul! Altii nu au renuntat la ideea cataclismului produs de Nibiru, prin ciocnirea cu Pamantul. Cataclismul (respins de toate dovezile stiintifice), considerat de astronomi o farsa de Internet, este pomenit in Retea din 1995, de cand Nancy Lieder a fondat site-ul ZetaTalk.


 Si el se considera un „contactat” de extraterestri care-i transmit mesaje de pe sistemul solar Zeta Reticuli. Datele transmise lui Lieder coincideau cu anul 2003, comunicat si „contactatei” Zecharia Sitchin in anii 70. Si chiar daca nimic nu s-a intamplat pana azi, grupurile afiliate ideii de sfarsit al lumii sunt numeroase pe Internet.

O ciorba reincalzita „stiintific”

 Interesant este ca desi astrofizicienii sustin ca prezenta unei asemenea planete, cum ar fi Planeta X, ar fi afectat semnificativ orbitele planetelor din Sistemul nostru solar „dupa numai cateva ture in jurul Soarelui”, aflam acum ca „Planeta X ar putea fi responsabila de micile devieri ale traiectoriei sondei Cassini!

 Asa a pornit o vanatoare pentru descoperirea… misterioasei „Planete 9”, denumita si Planeta X sau Nibiru, o planeta cu o orbita foarte eliptica, aflata dincolo de orbita lui Neptun si care ar fi de aproximativ 10 ori mai masiva decat Terra. Dar exista Planeta X ca sa pornesti o vanatoare pentru descoperirea ei? Deocamdata exista doar dovezi „indirecte”. Asta este concluzia unui studiu publicat in ianuarie de Konstantin Batygin si Mike Brown, doi planetologi de la Institutul Tehnologic din California. „Stafeta celor doi a fost preluata in scurt timp de mai multe echipe de astronomi convinsi de coerenta argumentelor aduse de cei doi, iar in prezent cautarile continua cu ajutorul unor telescoape puternice in incercarea de a o observa direct”, dupa cum noteaza Agerpres.

 Care e ideea? Au fost observate recent mici variatii ale sondei Cassini, aflata pe orbita planetei Saturn, si de la acest amanunt cei doi planetologi au tras concluzia ca Planeta X exista! Brusc, din ce in ce mai multi astronomi „sunt convinsi ca in cel mult un an aceasta lume nemaivazuta va fi, in sfarsit, observata direct, o descoperire monumentala care are potentialul de a modifica modul in care ne raportam la sistemul nostru solar si la locul nostru in Univers”. Nici mai mult nici mai putin, „se aduna din ce in ce mai multe dovezi ca exista ceva acolo, departe”, crede David Gerdes, cosmolog la Universitatea din Michigan.

 In studiul lui Konstantin Batygin si Mike Brown se spune ca autorii isi bazeaza concluziile „pe simularile computerizate ce au tinut cont de orbitele circumsolare neobisnuite pe care le au cateva dintre obiectele mari din Centura Kuiper, centura de asteroizi, comete si planetoizi ce se intinde dincolo de orbita planetei Neptun”. Asadar doar niste simulari computerizate au fost derulate pentru verificarea acestei ipoteze si doar ele au confirmat posibilitatea existentei misterioasei Planete X!

 In plus, conform calculelor celor doi planetologi, Planeta X ar realiza o rotatie completa in jurul Soarelui intr-un interval de timp de pana la 20.000 de ani si nu 3.600 cum se vehicula in cartea din 1976 scrisa de Zecharia Sitchin. Dar, totusi, unde e Planeta X? Nimeni nu stie, dar toti ar dori s-o cunoasca: „Vreau neaparat sa o vad cum arata”, a sustinut Batygin. „Toti cei care s-au suparat pentru ca Pluto nu mai este considerata planeta se pot bucura ca ar putea exista o planeta adevarata acolo, departe, care asteapta sa fie descoperita si astfel sistemul nostru solar ar ajunge din nou la 9 planete”, a declarat Brown. Asadar, doar supozitii si ipoteze extrase din banuieli. Convingerea noastra e ca nu exista nicio „Planeta 9” sau X si e greu de imaginat cum o simulare pe calculator poate conduce la concluzii contrare in lipsa oricarei probe.

 Daca rezervele noastre fata de concluziile studiului realizat de Konstantin Batygin si Mike Brown vi s-ar fi putut parea hazardate, iata si reactia recenta a expertilor de la NASA: cei de la Jet Propulsion Laboratory (JPL) „au contrazis categoric alegatiile referitoare la sonda Cassini”, subliniind ca miscarea acesteia nu a suferit modificari neasteptate din 2004, cand s-a apropiat de Saturn.

 „O planeta necunoscuta in afara orbitei lui Neptun, cu o masa de zece ori mai mare decat a Terrei, ar afecta orbita lui Saturn, nu a sondei Cassini”, a fost de parere William Folkner, cercetator de la JPL. Sa amintim ca misiunea sondei Cassini se va incheia la sfarsitul anului 2017, cand aceasta va ramane fara combustibil si va disparea in atmosfera planetei Saturn.
Continue reading

Oamenii de stiinta vor sa camufleze planeta cu ajutorul laserelor

Există o șansă din ce în ce mai mare ca o invazie extraterestră reală să aibă loc în viitorul apropiat; de aceea, oamenii de știință lucrează în prezent la un mecanism de apărare bazat pe lasere, care ar acoperi activitatea planetei noastre de orice vizitatori nedoriţi.
O parte considerabilă a energiei care provine de la rasa umană este îndreptată spre descoperirea vieții extraterestre. Există un entuziasm pentru o astfel de realizare, însă e posibil să dăm peste nişte extratereştri nu foarte paşnici. Şi mai mult decât atât, în cazul unui contact cu extratereştrii, aceştia ar putea vedea planeta Pământ ca pe un loc extrem de valoros în resurse naturale. La urma urmei, noi oamenii, exploatăm Pământul, așa că de ce nu ar vrea şi ei să facă același lucru?
De aceea, în acest ultim caz nefericit (găsirea unei rase extraterestre războinice), oamenii de ştiinţă se pare că au găsit o soluţie: deghizarea planetei noastre cu ajutorul laserelor. Aşadar, cum ar funcţiona un asemenea lucru? Căutând planete din afara sistemului nostru solar, astronomii urmăresc în principal stele, care, în mod periodic, se “sting”. Perturbația în lumină indică faptul că un corp ceresc trece prin fața ei, adică o planetă, putându-se afla date cum ar fi orbita, dimensiunea sau distanţa planetei faţă de steaua ei. Apoi, cu ajutorul unor aparate sofisticate, se poate determina chiar compoziţia chimică a exoplanetei, putându-se căuta astfel semne ale vieţii inteligente. Dar, dacă extratereştrii ar folosi o tehnică similară în a descoperi viaţă în întreg Universul? Dacă astfel ne-ar descoperi pe noi?
De aceea, mai mulţi oameni de ştiinţă s-au gândit la o soluţie pentru a bloca toate semnalele. Astfel, un proiect inițiat de o echipă de la Universitatea Columbia are ca scop transmiterea unor raze laser puternice, de fiecare dată când Pământul trece în fața Soarelui, acoperind astfel perturbaţia luminozităţii Soarelui, oferindu-ne în cele din urmă invizibilitatea faţă de o specie extraterestră ostilă. S-a calculat că ar fi nevoie de un laser spaţial de 30 megawați, care să funcţioneze timp de 10 ore, în fiecare an, pentru a bloca complet semnalul planetei noastre, ori de câte ori se trece în fața Soarelui.


O altă posibilitate ar fi acela de a utiliza un sistem de lasere circulare, care ne-ar face “invizibili” pe toate lungimile de undă, dar care ar avea nevoie de aproximativ 250 MW putere. Acest sistem poate părea ca fiind cea mai bună alegere, dar totuşi, acesta s-ar putea să ne facă chiar mai vulnerabili, deoarece un dispozitiv total de camuflare ar oferi doar o protecție limitată, ceea ce înseamnă că semnele indirecte ale planetei noastre pot fi încă interceptate. Teoretic, acest lucru ar putea ridica suspiciuni, deoarece planeta noastră va fi percepută ca o anomalie spațială.
O altă modalitate mai sigură propusă de cercetători este deghizarea semnalelor atmosferice asociate cu activitatea biologică, cum ar fi oxigenul și vaporii de apă. Acest proces ar necesita doar 160 de KW de energie și ar face Pământul să arate ca o stâncă moartă în spațiu, un lucru aparent nedorit de extratereştri.
Indiferent de sistemul care ar putea fi pus în aplicare, aceasta nu înseamnă că extratereştrii n-ar putea dispune de tehnologie care să depășească imaginația noastră, pătrunzând astfel la noi, prin intermediul oricărui sistem de dehizare pe care l-am construi. Pe de altă parte, dacă noi dorim să facem acest lucru, oare extratereştrii nu au făcut-o deja? Aşa că degeaba vom căuta viaţă inteligentă pe alte planete din galaxia noastră…
Continue reading