Se afișează postările cu eticheta aripi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta aripi. Afișați toate postările

Creatura babiloniana cu cap de leu si aripi

Există un mit babilonian extrem de interesant care ne spune povestea unei păsări gigantice cu cap de leu, ale cărei aripi erau atât de puternice încât putea provoca furtuni de nisip, tornade și tunete. Această creatură gigantică, pe jumătate om și jumătate pasăre, cu aripi uriașe și un cioc asemenea unui ferăstrău, putea merge pe două picioare asemenea un om și era cunoscută sub numele de Anzu (adică “cea înțeleaptă”).
Inițial, povestea era un mit sumerian anterior, potrivit căruia, această creatură a fost asociată cu demonul sumerian al furtunii – pasărea Anzu – care era reprezentată printre stele prin Pegasus si Taurus. Civilizaţia akkadiană avea o altă versiune a pasării malefice – zeul Zu ( Imdugud / Anzu).
Maleficul Zu avea o dorință specială, care era greu de îndeplinit: dorea să-i conducă pe zei. Într-unul din mituri Imdugud (sau Anzu) fură “Tăbliţa Destinului” de la marele zeu al panteonului mesopotamian, Enlil. Cu “Tăbliţa Destinului” furată, pasărea Anzu s-a adăpostit pe un vârf de munte din Arabia. Ea știa că cine avea această tăbliţă avea controlul deplin asupra Universului și destinelor tuturor.


În cele din urmă, un erou curajos a apărut pe scenă, care să ia înapoi Tăbliţa furată. Sursele babiloniene spun că a fost Marduk, iar în versiunea sumeriană a poveștii, era Lugalbanda, tatăl lui Ghilgameș, soțul zeiței Ninsun și al treilea rege al orașului Uruk. În altă versiune a acestui mit, zeul Ninurta, fiul lui Enlil și Ninhursag, a fost eroul care a reușit să recupereze Tăbliţa divină a lui Enlil, prin uciderea zeului-pasăre cu nişte săgeți.
Eu cred că aceşti zei din toate aceste mitologii nu sunt altceva decât nişte extratereştri avansaţi care au vizitat odată Pământul…
Continue reading

Bautura ce se vinde in toata Romania iti da aripi spre deces

Se vinde în toate magazinele din tară. Se găsește oriunde este la modă, oricine poate să-l cumpere, să-l guste, fie și numai din curiozitate… dar poate fi mortal . RED BULL a fost creat pentru a stimula creierul și nu pentru a fi consumat ca băutură inofensivă sau răcoritoare.

RED BULL se comercializează la nivel mondial cu sloganul: ”Mărește rezistența fízica, îmbunătățește capacitatea de concentrare și viteza de reacție, dă energi­e și o stare de spirit mai bună. Toate acestea se presupune că există într-o cutiuță de RED BULL, băutura energizantă a mileniului, (după cum spun propietarii) .
RED BULL se vinde în aproape o sută de țări.

Marca Taurului Roșu are că principali consumatori tineri și sportivi, două segmente atractive care au fost captivate de stimulent.

ISTORIA:Băutură a fost creată de Dietrich Mateschitz, un producător austri­ac , care a descoperit-o în timpul unei călătorii de afaceri la HONG KONG , unde se întâlnea cu un fabricant de periuțe de dinți .

Lichidul – bazat pe o formulă ce conține cafei­na și taurină – făcea furori în orașul respectiv; atunci s-a gândit că ar putea aduce produsul în Europa, unde nu era încă nici cunoscut, nici înregistrat, și se putea astfel erija în producător.
ADEVĂRUL DESPRE BĂUTURĂ ESTE ALTUL!

ÎN FRANȚA ȘI DANEMARCA a fost interzisă băutura mortală, datorită componentelor sale de vitamine amestecate cu GLUCURONOLACTONA.

GLUCURONOLACTONA este un produs chimic de înaltă periculozitate, folosit de către Departamentul de Apărare din Statele Unite în anii 60 pentru stimularea moralului trupelor cantonate în VIETNAM, și acționa ca un drog halucinogen care calma stressul de război. Totuși efectele sale în organism au fost devastatoare și a fost întrerupt datorită numărului mare de cazuri de migrene ,tumori cerebrale și boli ale ficatului manifestate la soldații care au consumat așa ceva.

În plus, pe cutia de RED BULL se poate citi conținutul:

GLUCURONOLACTONA, catalogată între medicamente ca un stimulent.
Ce NU SPUNE cutia de RED BULL, sunt consecințele consumului, care ar obliga la o serie de AVERTIZĂRI:

1.ESTE PERICULOS SĂ-L BEI CHIAR DACĂ DUPĂ ACEEA NU FACI EXERCIȚII FIZICE, pentru ca prin funcția sa energizantă accelerează ritmul cardíac și iți poate provoca un INFARCT FULGERĂTOR.
2.Ești în pericol de a suferi o HEMORAGIE CEREBRALĂ, pentru că RED BULL conține compuși care diluați în sânge fac inima să pompeze mai puțin, și faci efort fizic simțindu-te mai puțin epuizat.
3.Este interzisă combinarea RED BULL cu alcool, pentru că amestecul se transformă într-o ‘bombă mortală’ care ATACĂ DIRECT FICATUL, distrugând anumite zone care nu se mai refac niciodată.
4.Una dintre componentele principale ale RED BULL-ului este vitamina B12, utilizată în medicină pentru recuperarea pacienților intrați în coma alcoolică. Astfel consumul energizantului produce hipertensiune și o stare de excitabilitate, ca și cum ai fi în stare de ebrietate, fără a fi băut alcool .
5.Consumul frecvent de RED BULL duce la apariția unei serii de afecțiuni nervoase și neuronale ireversibile (nu se pot recupera).

CONCLUZIE: Este o băutură ce ar trebui interzisă în toată lumea. Venezuela , Republica Dominicană, Puerto Rico și alte țări din Caribe avertizează celelalte națiuni că, amestecul acestui lichid cu alcool creaza o bombă cu ceas pentru corpul omenesc.
Continue reading

Nu mai consumati aceasta parte a carnii de pui

Consumata cu moderatie si cu conditia sa nu fie prea grasa, carnea de pui de buna calitate nu reprezinta un pericol pentru organism, cu o singura exceptie…..

Aripioarele!

De curand, o prietena de-a mea a fost depistata cu o tumora uterina si a fost supusa unei operatii de indepartare a chistului respectiv.

Dupa interventia chirurgicala s-a depistat ca tumora cu pricina era plina cu sange de culoare maronie. Din pacate, cancerul a revenit la cateva luni dupa operatie.

Cand s-a prezentat la un nou control ginecologic, medicul i-a adresat o intrebare care a pus-o pe ganduri…..

Intrebarea medicului a fost daca obisnuieste sa manance aripioare de pui. Prietena mea a raspuns ca da, nelamurita cum de acesta i-a ghicit atat de usor obiceiurile alimentare(erau preferatele ei).
Multi oameni isi fac iluzii ca puiul din comert este un aliment sanatos.

Carnea de pui este de cele mai multe ori injectata cu steroizi si hormoni de crestere.

Aceste chimicale se injecteaza in gatul si in aripile pasarilor, motiv pentru care aceste parti sunt cele mai toxice. Niciodata sa nu mai manancati gaturi si aripioare de pui!

La femei, consumul acestor parti ale carnii de pui a fost corelat cu aparitia cancerului mamar si uterin.
Continue reading