Se afișează postările cu eticheta DNA. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta DNA. Afișați toate postările

Inca o lovitura din partea DNA pentru Ponta

DNA îi dă o nouă lovitură lui Victor Ponta. Procurorii DNA Ploiești au pus sechestru pe un imobil a cărui contravaloare ar fi până la aproximativ 220.000 de euro, ceea ce ar acoperi presupusul prejudiciu în dosarul intitulat ”Ponta-Ghiță-Blair”.
Potrivit acestora, măsura asigurătorie dispusă în cauză vizează doar o locuinţă a lui Victor Ponta, nu şi alte bunuri ale acestuia ori ale deputatului Sebastian Ghiţă, de asemenea cercetat în dosar.
Victor Ponta este urmărit penal în acest dosar pentru folosirea influenţei ori autorităţii în scopul obţinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite şi complicitate la infracţiunea de spălare de bani.
DNA susţine că Ponta, în calitate de preşedinte al PSD, şi-a folosit autoritatea pentru ca Sebastian Ghiţă să fie desemnat drept candidat într-un colegiu electoral în care formaţiunea sa să aibă certitudinea că va obţine mandatul pentru care se candida.
“Confirmarea propunerii a fost făcută de Ponta Victor Viorel în scopul obţinerii de foloase ce nu i se cuveneau, constând în plata sumei de 220.000 euro, necesară organizării unei vizite în România a unei personalităţi politice străine. Se urmărea astfel ca, prin mediatizarea unor întâlniri alături de personalitatea care beneficia de notorietate internaţională, Ponta Victor Viorel să câştige capital electoral, în condiţiile în care, în cursul anului 2012, potrivit calendarului electoral, urmau să aibă loc alegeri locale şi parlamentare. Suma de 220.000 de euro a fost obţinută prin persoane interpuse, de la inculpatul Ghiţă Sebastian Aurelian”, precizează DNA într-un comunicat.
Conform sursei citate, s-a stabilit ca întreaga activitate să fie organizată prin intermediul unei organizaţii nonprofit şi apolitice, care să inducă ideea în rândul opiniei publice că întâlnirea persoanei publice străine cu Ponta ar fi avut loc la iniţiativa celui dintâi.
“În acest scop, Ponta Victor, împreună cu Ghiţă Sebastian, i-a solicitat reprezentantului organizaţiei nonprofit să găsească o modalitate prin care politicianul străin (n.r. Tony Blair) să fie chemat în România fără să fie cunoscut faptul că aceasta avea loc la iniţiativa lui Ponta Victor Viorel, iar plata ocazionată de organizarea acestui eveniment să fie suportată de Ghiţă Sebastian Aurelian prin intermediul unei societăţi comerciale controlate prin persoane interpuse. În acest sens, pentru a disimula originea ilicită a sumei de 220.000 de euro, inculpatul Ponta Victor Viorel a acceptat, în conivenţă cu inculpatul Ghiţă Sebastian Aurelian, încheierea succesivă a două contracte”, spun anchetatorii.
Astfel, Sebastian Ghiţă a fost confirmat de către Victor Ponta, în calitate de preşedinte al partidului, drept candidat într-un colegiu din judeţul Prahova, după primirea celor 220.000 de euro.
Continue reading

Traian Basescu: DNA vrea sa-mi distruga familia


Traian Băsescu a declarat în exclusivitate la România TV că fiica sa cea mare, Ioana, a fost ţinută patru ore pe holurile DNA înainte de a i se aduce la cunoştinţă învinuirile.

credincoasa lui Iohannis. I-am arestat si pe cei care ne-au propus si numit””, a mai precizat Traian Băsescu.
„Ioana a fost chemată la ora 8 la DNA, a stat 10 minute în biroul procurorului, a cerut să consulte dosarul, dar a fost refuzată. Apoi a stat patru ore pe holuri, după care a fost invitată din nou înăuntru, unde i s-au adus la cunoştinţă învinuirile: instigarea unui director la abuz în serviciu şi instigare la spălare de bani”, a declarat Traian Băsescu pentru România TV.

Traian Băsescu acuză DNA că vrea să-i distrugă familia.

„Au distrus fratele, nepotul, ginerele…”, a spus fostul preşedinte.

Traian Băsescu o face responsabilă pentru aceste anchete pe Laura Codruţa Kovesi, şefa DNA.

„Kovesi şi cateva slugi isi apara imaginea prin pseudo-ancheta. Oricati sustinatori ar avea, din mine, care am vrut sa fac institutii puternice in slujba cetatenilor, din mine are un adversar. „M-a pus Basescu, dar sunt credincoasa lui Iohannis. I-am arestat si pe cei care ne-au propus si numit””, a mai precizat Traian Băsescu.
Continue reading

Imperiului Tiriac pe cale sa fie distrus de DNA


Este unul dintre putinii, poate chiar singurul roman despre care se spune ca, desi a construit nu unul, ci mai multe imperii financiare, a preferat sa ramana in umbra, fiind cunoscut si drept „omul fara chip”. Si chiar daca miliardari romani de-a valma si chiar expati care conduc multinationale gigantice ii asculta orbeste sfaturile imobiliare, omul despre care cunoscatorii spun ca este „creierul” din spatele multora dintre loviturile date de catre magnatul Ion Tiriac continua sa se deplaseze cu avioanele de linie, la clasa economic, relateaza National.

Este vorba despre Dan Petrescu. Nu fotbalistul, ci misteriosul personaj despre care se spune ca a tesut o adevarata panza de paianjen in zona de nord a Capitalei, unde a prins mai toate proiectele imobiliare de lux. Iata insa ca, dupa cum reiese din informatiile intrate in posesia noastra, itele unei spectaculoase anchete deja instrumentata de catre procurorii anticoruptie prahoveni cu privire la „viesparul” de la Primaria Sectorului 1 ar duce nu doar la sora lui Ion Tiriac, dar si la partenerul de taina al acesteia, Dan Petrescu.

Dupa cum „National” dezvaluia in exclusivitate in urma cu nici o luna, procurorii DNA sunt pe cale sa alcatuiasca un nou „lot Stejarii”, printre numele grele de aici aparand, alaturi de Ion Tiriac, si Sorin Oprescu si Elena Udrea. Iar daca asupra fostului primar general se pare ca ar exista suspiciuni privind un veritabil blocaj al eliberarii de PUZ-uri in zona Jandarmeriei, pentru ca miliardarul Tiriac sa nu aiba concurenta in Nordul Capitalei, Udrea a intrat in aceasta noua speta dupa ce a acordat opt milioane de euro din fonduri europene pentru constructia luxosului centru de relaxare „Stejarii Country Club”, considerat nici mai mult nici mai putin decat obiectiv turistic de interes national!
Daca insa aceste aspecte se refera la faza de constructie a compelxului „Stejarii”, o alta pista urmata acum de procurori se refera si la modul cum a ajuns sa se construiasca acest complex de fite pe o buna bucata a fostei mosii Baneasa.
 Fosta mosie Baneasa a devenit, mai ales odata cu „boom”-ul imobiliar, una dintre cele mai ravnite bucati de pamant din Romania. Asa ca aproape ca nici nu a mai contat, de exemplu, ca unii succesori aveau acte care dovedeau proprietatea asupra a 15,5 hectare din fosta mosie a lui Misai Dumitru. Pentru ca aceste acte, ajunse acum in posesia procurorilor, nu au reusit sa-i convinga pe unii inalti functionari de la varful Primariei Sectorului 1 sau Prefectura Capitalei, care au preferat sa plece urechea la cantecul de sirena al unor importanti dezvoltatori imobiliari. Acestia din urma ar fi cumparat adeverinte de proprietate de la diversi oameni si astfel au devenit, la randul lor, proprietari pe pamantul revendicat de mostenitorii legali. Iar in aceasta situatie se afla mai multe nume interesante, printre care si cel al lui Codin Bogdan Maticiuc, cunoscut si sub porecla de „Poponet”. Si care, dupa ce a devenit proprietar, ar fi avut de gand la randul sau sa construiasca aici, dar afland probabil de ”bubele” existente, s-ar fi retras din intreaga combinatie, dupa ce a vandut, pentru un castig frumos, „bucatica” sa de cinci hectare de mosie.
Continue reading

Gabriel Oprea a ajuns la DNA

Gabriel Oprea, pus sub urmărire penală de DNA


Gabriel Oprea a ajuns, vineri dimineață, la DNA, pentru a-i fi aduse la cunoștință acuzațiile din dosarul referitor la folosirea abuzivă a coloanelor oficiale în perioada în care era ministru de Interne. Acesta a fost pus sub urmărire penală de DNA, având calitatea de suspect în dosarul în care este acuzat de abuz în serviciu, anunţă Realitatea Tv. Miercuri, Oprea a rămas fără imunitate parlamentară după ce senatorii au încuviințat, miercuri, cererea DNA de începere a urmăririi penale pe numele său cu 102 voturi "pentru" și 30 "împotrivă". Oprea este acuzat de abuz în serviciu pentru folosirea excesivă a coloanelor oficiale. Reamintim că poliţistul Bogdan Gigină a murit după ce a căzut de pe motocicletă, în timp ce îl insoţea pe fostul ministru într-o deplasare oficială.

UPDATE 11.38 DNA anunță începerea urmării penale față de Gabriel Oprea.

"Luând cunoștință de rezultatele supunerii la vot, de către plenul Senatului, la data de 3 februarie 2016, a cererii transmise de D.N.A (cerere de încuviințare a urmării penale), procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție - Secția de combatere a corupției au dispus efectuarea urmăririi penale față de OPREA GABRIEL, în prezent senator în Parlamentul României, care a îndeplinit funcțiile de viceprim-ministru pentru Securitate Națională și ministru al Afacerilor Interne, pentru infracțiunile de:
- abuz în serviciu constând în folosirea resurselor umane și materiale ale Ministerului Afacerilor Interne pentru a asigura, în mod nelegal, însoțirea deplasărilor efectuate de ministru cu echipaje ale poliției rutiere
- abuz în serviciu constând în încheierea unui protocol în baza căruia procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a beneficiat, în mod nelegal, de însoțirea deplasărilor efectuate cu echipaje ale poliției rutiere

Detalii referitoare la starea de fapt se regăsesc în comunicatul nr. 54/VIII/3 din data de 25 ianuarie 2016.

Suspectului OPREA GABRIEL i s-au adus la cunoștință calitatea procesuală și acuzațiile, în conformitate cu prevederile art. 307 Cod de procedură penală", precizează un comunicat al procurorilor.

UPDATE 11.20 Gabriel Oprea a declarat la plecarea de la DNA, că în opinia sa, el şi-a făcut datoria, precizând că este nevinovat:


"Este o ancheta in curs. Am cerut să mi se ridice imunitate, am făcut-o pentru că cred în nevinonvaţia mea. Când am fost numit ministru de Interne exista o instrucţiune prevăzută de lege, în care miniştrii de Interne, pentru protecţie, aveau la dispoziţie o maşină de Poliţie, iar viceprim-ministrul avea la dispoziţie o maşină de Poliţie pentru însoţire permanentă. În protocol se preveda că o instituţie parteneră a ministerului de Interne, în speţă Parchetul General, i se punea la dispoziţie procurorului general, de către Poliţia Română, un echipaj de poliţie, în cazuri bine motivate, când avea nevoie", a spus Gabriel Oprea, la ieşirea din sediul DNA. El a adăugat că şi-a făcut datoria, că nu şi-a luat o zi de concediu şi consideră nedrepte acuzaţiile care i se aduc. "Aveam protecţie 24 de ore din 24, nu aveam un program normal, nu mă duceam la serviciu de la 8 la 16, eram întotdeauna la dispoziţia statului român. Am avut zeci de instituiţii în subordine. Vreau să se afle adevărul, sunt nevinovat şi mă voi prezenta în faţa procurorilor de câte ori voi fi chemat. Vreau sa fiu cercetat de justiţia română", a mai declarat Oprea, potrivit Mediafax.

UPDATE 11.00 La intrarea în sediul DNA, Gabriel Oprea a declarat că nu îi este teamă de anacheta procurorilor şi a adăugat că va face declaraţii de presă la ieşire.

Concret, Oprea este acuzat că a fost însoţit de coloana oficială de 1.607 ori în doar zece luni, în condițiile în care acest privilegiu este acordat, în mod normal, doar presedintelui, premierului și președinților celor două camere ale Parlamentului.

După decesul polițistului de la Brigada Rutieră care însoțea coloana sa oficială pe vremea când era ministru de Interne, Oprea a declarat că nu se consideră vinovat de nimic și că s-a aflat doar ”la locul nepotrivit, în momentul nepotrivit”.

Fostul ministru de Interne a adăugat, de asemenea, pentru jurnaliști, că înțelege foarte bine ”jocurile de putere” și ”momentul politic„ în care se află, punctând faptul că și miniștrii de Interne anteriori au beneficiat de coloane oficiale și că nu a cerut nimic în plus față de ei.

Oprea a votat pentru încuviinţarea urmăririi penale

În plen, Gabriel Oprea a votat pentru încuviinţarea urmăririi sale penale, precizând că este în interesul lui ca adevărul să iasă la lumină:

 "Multumesc. Stimati colegi, am obligatia sa imi spun punctul de vedere fata de cererea  de incuviintare a urmaririi penale. Asadar in legatura cu suspiciunile privind abuzul, vrea sa va spun ca nu am cerut nimic fata de ce au avut alti ministri de interne, unii prezenti in sala, aici. Este datoria procurorilor sa faca lumina acolo unde exista suspiciuni. Mă consider nevinovat, cer să votați pozitiv cererea de încuviințare a urmăririi penale. Îmi mențin punctul meu de vedere, este în interesul meu ca adevărul să iasă la lumină".

 Ce a spus Oprea în faţa senatorilor jurişti

 "Cer să merg la Parchet ca să aflăm adevărul. Am spus (n.r - în fața Comisiei) faptul că, în momentul în care am fost numit ministru de Interne, era un mecanism care era deja format, un plan de măsuri. Nu am cerut nimic în plus, mă refer la coloane, față de ceilalți miniștri de Interne (...) Sunt un om care, în toate funcțiile, am respectat legea. Înțeleg, sunt și om politic. Înțeleg foarte bine jocurile de putere. Întotdeuna am respectat legea. Referitor la protocolul semnat între cele două instituții, Parchetul General și mai sunt zeci de protocoale de-a lungul anilor între mai multe instituții, semnate de titularii lor, repet, zeci de protocoale care, conform legii, au nivel de instrucțiuni, deci sunt legale. Sunt un om care am ajutat justiția și un om care nu mi-e frică și de nimic. Cine nu muncește poate mai și greșește", a spus Oprea, la ieșirea de la Comisie.
Continue reading

Sentinţa în acest caz s-a amânat. Mircea Băsescu va afla pe 21 decembrie dacă va fi sau nu condamnat la închisoare.
ŞTIREA INIŢIALĂ
Lovitură dură pentru Mircea Băsescu. DNA cere pedeapsa maximă pentru fratele fostului preşedinte, Traian Băsescu în procesul de trafic de influenţă. Procurorii vor şapte ani de închisoare pentru Mircea Băsescu pentru că acesta nu a recunoscut niciodată că a luat saci cu bani de la clanul Bercea.
De asemenea, DNA cere şi cofiscarea sumei de 250.000 de euro de la Mircea Băsescu.
Continue reading

Fostul primar al sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, a fost arestat preventiv, pentru 30 de zile, de magistrații Tribunalul București, care au admis cererea procurorilor DNA. Acesta fusese reţinut, vineri seară, de procurorii DNA, fiind acuzat de abuz în serviciu şi fals intelectual în legătură cu autorizarea clubului Colectiv.

Alături de el, au mai fost arestate două angajate ale primăriei.

Decizia poate fi contestată la Curtea de Apel București.

Fostul edil a fost reținut vineri noapte de procurorii DNA pentru abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit și fals intelectual.
Continue reading

Fostul premier Victor Ponta s-a prezentat vineri la Înalta Curte de Casație și Justiție în dosarul în care a fost trimis în judecată de DNA pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală, în formă continuată, și spălarea banilor, fapte săvârșite în calitate de avocat.

Victor Ponta nu a vrut să facă declarații. "Nu mai am nicio funcţie publică. Vă mulţumesc!", a precizat fostul premier la intrarea în sediul instanţei supreme.

Primul termen al procesului a avut loc pe 21 septembrie, însă Ponta nu s-a prezentat atunci în sala de judecată, instanța discutând doar menținerea controlului judiciar în cazul lui Dan Șova.

Victor Ponta a fost trimis în judecată de DNA pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată (17 infracțiuni), complicitate la evaziune fiscală, în formă continuată, și spălarea banilor, fapte săvârșite în calitate de avocat, reprezentant legal al Cabinetului Individual de Avocat ''Ponta Victor-Viorel''.

În dosar mai sunt trimiși în judecată senatorul Dan Șova, sub control judiciar, avocat coordonator al Societății Civile de Avocați ''Șova și Asociații'', Laurențiu Ciurel, la data faptelor având calitatea de director general al SC Complexul Energetic Rovinari SA, Dumitru Cristea, la data faptelor director general al Complexului Energetic Turceni, și Octavian Laurențiu Graure, la data faptelor director economic al Complexului Energetic Turceni, relatează Agerpres.

Procurorii susțin că, în perioada octombrie 2007 — decembrie 2008, Victor Ponta, prin cabinetul individual de avocatură, a obținut de la SCA ''Șova și Asociații'' suma de peste 181.000 lei, pentru presupuse activități efectuate în conlucrare, dar care, în realitate, nu s-au efectuat.

"Astfel, la 30 august 2007, între SCA 'Șova și Asociații', reprezentată de Șova, și Cabinetul Individual de Avocat 'Ponta Victor-Viorel', reprezentat de Ponta, s-a încheiat o convenție de conlucrare profesională, având ca obiect conlucrarea celor două părți în dosarele de natură penală, de drept penal al afacerilor, precum și în alte cauze în care se va ivi necesitatea. Convenția s-a încheiat pe o perioadă nedeterminată. În convenție s-a prevăzut că, pentru lucrările profesionale efectuate în conlucrare, onorariile să fie încasate de societatea de avocați, iar avocatul Ponta să primească o sumă fixă de 2.000 euro, pentru care va emite o factură lunară. Prin procesul-verbal din 29 octombrie 2007, inculpații au hotărât suplimentarea cu 1.000 euro a onorariului cuvenit inculpatului Ponta pentru octombrie 2007 (lună în care Șova s-a înțeles cu Cristea Dumitru să încheie un contract de asistență juridică prevăzut cu comision de succes)", susține DNA.


Anchetatorii au reținut că, în 27 martie 2008, inculpații au încheiat un act adițional la convenția de conlucrare profesională, în sensul că s-a modificat onorariul cuvenit lui Ponta la suma de 3.000 euro (cu o lună înainte, cele două complexuri energetice încheiaseră cu SCA ''Șova și Asociații'' alte contracte de asistență juridică prevăzute cu comision de succes).

"Convenția de conlucrare s-a încheiat în decembrie 2008, moment în care Ponta a devenit ministru. Pentru presupusele activități efectuate în conlucrare, avocatul Ponta a emis în perioada octombrie 2007 — decembrie 2008 un număr de 17 facturi fiscale în valoare de 181.439,98 lei. Facturile fiscale au fost transmise spre decontare societății de avocați SCA 'Șova și Asociații', care a efectuat plata contravalorii lor, după care le-a înregistrat în contabilitate. Sumele aferente celor 17 facturi reprezintă cheltuieli ce nu au la bază operațiuni reale, având în vedere că, în realitate, Victor Ponta nu a efectuat niciun fel de activitate profesională în temeiul convenției de conlucrare. Dan Șova a fost singura persoană cu drept de dispoziție în privința oricăror acțiuni de orice natură care implicau societatea de avocați", menționează DNA.

Sursa citată precizează că, din probe, a rezultat că, prin încheierea contractului de conlucrare, s-a urmărit bonificarea lui Victor Ponta pentru contractele încheiate de SCA ''Șova și Asociații'' cu complexurile energetice. Procurorii consideră că aceste contracte nu s-ar fi încheiat dacă, la nivelul companiilor de stat, nu ar fi existat percepția că Șova beneficiază de susținerea lui Victor Ponta.
Continue reading

Fosta şefă PMP Elena Udrea a fost citată, vineri de la ora 10.00, de către procurorii DNA pentru a fi înştiinţată de începerea urmării penale în cazul său. 

Procurorii DNA au anunţat-o pe Elena Udrea că trebuie să se prezinte la DNA, la ora 10:00. "Blonda de la Cotroceni" va fi înştiinţată oficial vineri că a fost pusă sub urmărire penală în acest dosar în care s-a obţinut  avizul Camerei Deputaţilor.

Întrebată dacă se teme că ar putea ieşi cu cătuşe din sediul Direcţiai Naţionale Anticorupţie, Elena Udrea a spus că acestea... nu se mai practică.

"Se mai practică cătuşele? Sunt ilegale, să ştiţi. Doar dacă am de gând să fug, să mă bat cu poliţie", a spus ea.

Elena Udrea a recuzat procurorul de caz

Fostul ministru Elena Udrea cere recuzarea procurorului de caz şi înlocuirea acestuia. Procurorul din acest dosar este acelaşi care anchetează cazul 'Microsoft'.
Ea a declarat vineri, la ieşirea din sediul DNA, că aşteaptă soluţionarea cererii de recuzare a procuroarei care instrumentează noul său dosar şi că se va întoarce la ora 14,00.
"Nu cred că este surprinzător faptul că am cerut recuzarea, pentru că am depus doua sesizări la CSM legate de modul în care se derulează ancheta împotriva mea şi modul în care s-a derulat ancheta şi în luna martie. Vorbim de aceeaşi doamnă procuror. Ca urmare nu am încredere în corectitudinea şi în imparţialitatea dânsei. Am făcut cerere de recuzare", a explicat Elena Udrea.
Udrea spune că nu are niciun interes să tragă de timp cu acest demers. "Mă intorc în câteva ore şi dau declaraţie. Nu am niciun interes să trag de timp", a subliniat Elena Udrea. Ea a precizat că şi în cazul în care se va respinge cererea va da declaraţii pentru că aşa este procedura.

Elena Udrea, implicată într-un nou dosar de milioane de euro

Procurorii au citat-o pe Elena Udrea să se prezinte vineri la DNA, pentru a i se aduce la cunoştinţă acuzaţiile din noul dosar, care vizează vânzarea şi renovarea unei vile din Eforie Sud, dar şi un contract între Hidroelectrica şi o firma privată, pentru care Elena Udrea ar fi cerut aproximativ cinci milioane de dolari.
Potrivit procurorilor DNA, Elena Udrea ar fi primit mită de la un om de afaceri 3,8 milioane de dolari şi o creanţă de 900.000 de euro pentru a asigura firmei controlate de acesta derularea, în continuare, a contractului bilateral de vanzare - cumparare de energie electrică cu SC Hidroelectrica SA.
Într-un alt dosar, Elena Udrea este acuzată că a scos din patrimoniul public o vilă din Eforie şi a vândut-o la preţ subevaluat, Elena Udrea a spus că acea licitaţie a fost câştigată de "o persoană foarte apropiată" Anei Maria Topoliceanu.
"În speţa cu vânzarea vilei de pe litoral, ea era şefa societăţii care a vândut vila din Eforie. Era o ruină, noi am vândut tot la vremea aceea pentru că era un patrimoniu în delăsare. Societatea care a cumpărat vila este un cunoscut, un apropiat al Anei Maria Topoliceanu, deci relaţia a fost între Topoliceanu şi persoana care a cumpărat, dar eu cred că procedura a fost corectă", a mai spus Udrea.
Procurorii DNA vor putea să îi aducă, astăzi, la cunoştinţă acuzaţiile, o vor putea reţine pentru 24 de ore, însă nu vor putea cere şi arestarea acesteia, putând lua măsura controlului judiciar.
Continue reading