O ştire care prezintă un “experiment științific” al unei fetițe de la o
școală din Sussex, Marea Britanie, menit să demonstreze că folosirea
cuptorului cu microunde este nocivă pentru sănătate, a devenit virală pe
internet.
Materialul alarmant, plin de aberaţii ştiinţifice, şi-a găsit un răspuns excelent de la experţi.
Fetiţa a fiert apă într-un ibric pe aragaz, dar şi într-un recipient
la microunde. După ce s-a răcit apa, ea a folosit-o pentru a uda două
plante identice şi pentru a vedea dacă există vreo diferenţă între apa
fiartă normal şi cea fiartă la microunde. Planta udată cu apa fiartă la
microunde a murit în doar nouă zile, în timp ce planta fiartă cu apă
normală s-a dezvoltat frumos.
Experimentul a fost repetat de colegii ei şi a avut aceleaşi
rezultate, autorii afirmând că „mâncare încălzită la microunde poate
cauza tumori canceroase la stomac, creier şi la intestine”. Mai mult,
aceasta duce la „pierderi ale memoriei, instabilitate emoţională şi
scăderea inteligenţei”.
“Ce avem aici? O persoană care a făcut un pseudoexperiment
“științific” (care aparent i-a confirmat așteptările), “experiment” care
nu a fost făcut într-un mediu controlat, a fost refăcut doar de colegi
(și știm cât de versați sunt copiii de generală în fizica moleculară) și
a fost imediat declarat adevărat”,
“Microundele sunt niște radiații electromagnetice cu unda foarte
lungă și energia foarte scăzută. Efectiv nu au destulă energie încât să
schimbe atomii sau moleculele dintr-un aliment”.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu