Cancelarul Angela Merkel s-a pronunţat vineri seară în favoarea
modificării legii germane pentru a facilita expulzarea solicitanţilor de
azil sau refugiaţilor care încalcă legislaţia, după violenţele care au
avut loc de Anul Nou la Koln.
In prezent, legislaţia prevede o condamnare de cel puţin trei ani
pentru a permite expulzarea unui solicitant de azil în cursul examinării
dosarului său, pe lângă condiţia suplimentară ca viaţa ori sănătatea
acestuia să nu fie ameninţate în ţara sa de origine.
Chestiunea care se pune de acum înainte este "când se pierde dreptul de şedere la noi?", a întrebat cancelarul german.
"Iar
aici, să ne întrebăm dacă nu trebuie pierdut mai repede (decât este
prevăzut în prezent) şi vreau să spun că, pentru mine, trebuie pierdut
mai repede", a adăugat ea cu prilejul unei reuniuni cu cadre din
conducerea partidului său la Mainz (sud-vest).
"Trebuie
să facem asta pentru noi şi pentru numeroşii refugiaţi care nu au fost
prezenţi la evenimentele de la Koln", a adăugat ea. Cu o zi înainte,
Angela Merkel lansase un apel la o discuţie pe această temă, fără să fie
atât de explicită.
Ea s-a exprimat după ce guvernul federal a
dezvăluit că, printre suspecţii identificaţi până în prezent de poliţia
federală germană pentru unele dintre violenţele comise de Anul Nou la
Koln, majoritatea sunt refugiaţi.
Conducerea CDU, reunită la
Mainz până sâmbătă pentru a dezbate printre altele consecinţele
evenimentelor de la Koln, intenţionează să ceară ca solicitanţii de azil
şi refugiaţii să îşi piardă statutul în cazul unei condamnări la
închisoare cu executare.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu