Traditiile romanesti sunt
dintre cele mai complexe atunci cand vine vorba despre trecerea in noul
an. Si mai toate fac referire la ce anume trebuie sa facem pentru a avea
un an nou plin de belsug si de sanatate.
Astfel, potrivit datinei din
strabuni, se presupune ca pe data de 31 decembrie se petrec o serie de
evenimente prevestitoare pentru noul an. De exemplu, vremea din acea zi
prezice gradul de rod al anului ce va sa vie. Asadar, daca este senin,
anul va fi secetos, daca este innorat, anul va fi ploios iar daca este
luna plina anul va fi bogat in recolte.
Cat despre bucatele care trebuie
puse pe masa in noaptea dintre ani, este important potrivit datinei sa
avem carne de porc pentru ca acest animal este considerat de neoprit,
carne de peste pentru ca este un animal vioi insa este interzisa carnea
de pui, pentru ca acesta din urma scurma inapoi si acest lucru presupune
o stagnare in problemele anului precedent.
Totodata si vremea de pe 1 ianuarie
da cateva indicii despre anul ce va sa vie. Asadar daca este vreme buna,
va fi anul bun; daca ninge, va fi belsug; daca este senin si ger,
oamenii vor fi sanatosi, daca pomii au chiciura, vor fi poame multe.
Totodata, de Anul Nou nimeni din
casa nu trebuie sa planga iar placintele si dulciurile trebuie umplute
de ravase chiar de catre capetenia caminului, pentru foarte mult belsug.
Nu evitati sa primiti cu sorcova pentru ca se spune ca acest obicei
este menit sa “bata” relele aciuate de oameni in anul trecut ca sa intre
curati in Anul Nou.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu