Romania se pregateste sa treaca la ora de iarna. Astfel, in ultima
duminica din octombrie, trebuie sa ne dam ceasurile in urma cu o ora.
Trecerea la ora de iarna 2015 se face in noaptea dintre 24 octombrie
si 25 octombrie 2015 (ultima duminica din luna octombrie), schimbarea
orei facandu-se astfel incat ora 4:00 a diminetii de 25 octombrie 2015
devine ora 3:00.
Ziua de 25 octombrie, care va avea 25 de ore, va fi cea mai lunga zi a
anului 2015. Trecerea la ora Europei Orientale, ora oficiala de iarna,
nu va modifica mersul trenurilor in vigoare pana la 26 octombrie.
Romania a instaurat acest sistem in 1932. Pe atunci, ora se schimba
in prima duminica a lunii aprilie respectiv in prima duminica a lunii
octombrie. Aceasta practica a ramas valabila pana in 1943, cand legea
trecerii la ora de vara nu a fost in vigoare. De abia dupa 36 de ani, in
1979, s-a revenit la acest procedeu.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu