Se afișează postările cu eticheta constiinta. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta constiinta. Afișați toate postările

Tesla sustinea ca Dumnezeu este lumina

Un interviu din anul 1889 cu celebrul om de stiinta Nikola Tesla ne arata parerea savantului despre Dumnezeu si lumina care ne inconjoara.

Jurnalistul: Spui ca eu, ca si toate celelate creaturi suntem lumina. Ma flateaza acest lucru, dar admit ca nu prea inteleg (n.r. conceputul).

Tesla: De ce trebuie sa intelegi, dle Smith? Doar crede-l. Totul este lumina. Intr-una dintre raze se afla soarta natiunilor, ficare natiune are raza sa in marea sursa de lumina pe care noi o vedem ca soare. Si tine minte: nimeni dintre cei care au existat, nu a murit. Ei s-au transformat in lumina si astfel exista inca. Secretul sta in faptul ca particulele de lumina isi restructureaza starea initiala.

Jurnalistul: Aceasta este INVIEREA!

Tesla: Prefer sa o numesc: intoarcere la energia precedenta. Hristos si cativa altii au stiut secretul. Am facut cateva cercetari despre cum sa mentinem energia umana. Este o forma de lumina, uneori egala cu lumina divina. Nu am facut aceste cercetari pentru mine insumi, ci pentru binele tuturor. Cred ca descoperirile mele vor face viata mai usoara, mai usor de indurat de catre oameni si ca acestea ii vor directiona pe oameni catre spiritualitate si moralitate.

Jurnalistul: Crezi ca timpul poate fi tinut pe loc?

Tesla: Nu chiar, fiindca prima trasatura a energiei este aceea ca ea se transforma. Se afla intr-o perpetua transformare, precum norii taoistilor. Dar este posibil sa afirmam ca omul isi pastreaza constiinta dupa viata pamanteana. In orice colt de univers exista diverse feluri de energie a vietii; una dintre acestea este imortalitatea, iar originea ei este deasupra omului si aceasta il asteapta.

Universul este spiritual, iar noi suntem doar jumatate din acesta. Universul este cu mult mai moral decat suntem noi si ar trebui sa ii aflam natura si sa ne armonizam vietile cu el. Nu sunt om de stiinta, stiinta este poate, cel mai conventional mod prin care pot afla raspunsul la intrebarea care ma urmareste si imi perturba zilele si noptile.

Jurnalistul: Care este aceasta intrebare?

Tesla: Cum ti s-au aprins ochii!… Ceea ce am dorit sa stiu este: ce se intampla cu o stea care apune si cu soarele care nu mai este? Stelele se prabusesc precum praful sau semnitele, in aceasta lume sau in alte lumi, iar soarele se raspandeste in mintile noastre, in vietile multor creaturi, in ceea ce se va naste ca o noua lumina, sau vantul cosmic o va imprastia in univers. Chestiunea este daca totusi, una dintre aceste stele si unul dintre acesti sori, chiar si cel mai mic, este salvat.

Jurnalistul: Dar, domnule Tesla, este clar ce este necesar si acest ceva este inclus in constitutia lumii!

Tesla: Cand omul intelege ca cea mai mare tinta a sa trebuie sa fie aceea de a alerga dupa o stea cazatoare si de a incerca sa o prinda, cand el va intelege ca viata i-a fost data din aceasta cauza, atunci el va fi salvat. La sfarsit, el va prinde steaua.

Jurnalistul: Si ce se va intampla apoi?

Tesla: Creatorul va rade si va spune: „A cazut doar ca sa te faca sa alergi dupa ea si sa o prinzi”.

Jurnnalistul: Dar nu este contrar cu durerea cosmica, pe care adesea o mentionezi in scrierile tale? Si ce este durerea cosmica?

Tesla: Nu, nu sunt in opozitie fiindca suntem pe Pamant… Este o boala de care majoritatea oamenilor nu este constienta. Asa incat, multe alte boli: suferinta, rautatea, amaraciunea, razboaiele si tot ceea ce compune viata umana absurda si teribila, nu pot fi pe deplin vindecate, dar constientizare lor le-ar face mult mai putin dificile si periculoase. Ori de ca te ori cineva apropiat si drag a fost ranit, am simtit durere fizica. Aceasta pentru ca avem corpurile facute din acelasi material, iar sufletele noastre sunt legate de fire ce nu pot fi distruse. Tristetea de neinteles care ne copleseste uneori, inseamna ca cineva de pe partea cealalta a planetei, un copil, sau un om generos a murit.

Uneori, intregul univers este obosit de de el insusi si de noi. Disparitia unei stele si aparitia cometelor ne vor afecta mai mult decat ne putem imagina. Relatiile care exista intre creaturile de pe pamant sunt chiar mai puternice, datorita sentimentelor noastre si gandurile noastre, floarea va inflori mult mia frumos in liniste. Trebuie sa invatam acest adevar ca sa ne vindecam. Remediul este in inimile noastre si in inima acestui animal pe care il numim univers.
Continue reading

Corpul tau fizic este proiectia constiintei tale

Nu intervenim asupra metodelor de tratament, a obiceiurilor alimentare, a vietilor stresante pe care le-ati creat, a incarcaturii voastre emotionale, sau asupra metodelor de vindecare pe care le utilizati.

Ati venit aici pentru a trai experienta liberului arbitru si de aceea putem doar sa facem unele sugestii in ceea ce priveste maniera in care ati ales sa va traiti viata. Modul in care noi abordam sanatatea, vindecarea si imbatranirea este foarte diferit de al vostru.

In primul rand, niciunul dintre cei din Telos nu are vreo slabiciune sau boala in corpul fizic. In vietile noastre, aplicam intotdeauna principiile Divine in tot ceea ce gandim, spunem sau facem. Conform sistemului nostru de credinta, stim ca trupurile au fost create ca niste mecanisme minunate, facute sa traiasca mii de ani, fara a da nici un semn de slabiciune, imbatranire sau moarte. Acest concept este atat de natural pentru noi, deoarece reprezinta modul specific de a trai al celor de aici. Ceea ce se intampla efectiv.

Am adoptat complet nemurirea si niciunul dintre noi nu arata mai batran de patruzeci de ani, desi ar putea avea cincisprezece mii de ani sau mai mult. Unii dintre cei din Telos au peste treizeci de mii de ani si arata de treizeci si cinci. Nu avem spitale, azile, asistente medicale, doctori, dentisti, asigurare de sanatate sau oricare altceva de acest gen.

Atunci cand mancam, ingeram doar alimente cu cea mai pura si cu cea mai inalta vibratie pe care le putem produce, complet organice si echilibrate in ceea ce priveste continutul de minerale, care ne pastreaza corpurile permanent puternice si tinere. 98% din hrana pe care o consumati voi este modificata si toxica, din cauza substantelor chimice artificiale cum ar fi: conservanti chimici, aditivi alimentari artificiali, erbicide, pesticide, ultrapasteurizate, etc.

    Am putea spune ca majoritatea alimentelor pe care le consumati sunt crescute intr-un mediu sarac, sunt artificiale si lipsite de forta vitala.

Pana in momentul in care le consumati, alimentele sunt deja vechi, alterate si saracite de substantele lor nutritive – si contin doar o cantitate foarte mica, daca nu deloc, de forta vitala.

Ceea ce mancati si cum mancati nu duce la mentinerea unor corpuri fizice sanatoase si puternice, capabile sa atinga nemurirea. Incepeti sa cititi etichetele tuturor alimentelor pe care le bagati in gura si veti observa cat de sintetica si de artificial este hrana voastra. Ca regula, atunci cand cititi ingredientele de pe etichetele produselor, daca nu le puteti deslusi cu usurinta, nu stiti ce sunt sau cum sa le pronuntati, nu le cumparati.

Supraveghem indeaproape cu ce isi hraneste populatia de la suprafata corpurile si sufletele zi de zi si suntem uluiti ca nu sunteti intr-o stare fizica mult mai proasta, daca luam in considerare modul in care le hraniti si cum le tratati.

       Corpurile voastre fizice sunt o creatie absolut  extraordinara, dar sa nu credeti ca puteti face ce vreti cu ele.

       Corpurile voastre fizice reprezinta instrumentele proprii de evolutie pentru intrupare.

       Ele sunt templul vostru sfant si ar trebui sa le considerati demne de cea mai mare atentie si iubire.

 “Tulburarile sau bolile” pe care le aveti in corpurile voastre fizice nu sunt nimic mai mult decat oglindirea constiintei si a stilului propriu de viata.

Pentru noi, modul in care mancati si traiti ar fi o capcana a mortii. Din nefericire, este realitatea pe care o acceptati si o considerati normala, majoritatea dintre voi, fara discutie.

Nu aveti nevoie de nici un om de stiinta sau de un minister al sanatatii pentru a face asa-zise “descoperiri epocale in domeniul sanatatii”. Aveti nevoie de o trezire a constiintei si de un respect profund fata de corpurile voastre fizice.

Nu este de mirare ca trupurile voastre incep sa imbatraneasca la putin timp dupa implinirea varstei de treizeci de ani. Nu este surprinzator ca, pana ajungeti la saizeci de ani, sau chiar mai devreme, cei mai multi dintre voi prezentati deja mai multe probleme de sanatate si asteptati sa iesiti la pensie. O mare parte a populatiei de la suprafata nu traieste mai mult de nouazeci de ani.

Constitutia fizica va este deja slabita de la nastere de generatii peste generatii cu obiceiuri alimentare proaste, vieti stresante si vaccinari obligatorii. Corpurile voastre nu primesc niciodata genul de alimente de calitate care le poate pastra in armonie.

    De ce va neglizati corpul si il lipsiti de ceea ce are nevoie in mod esential, pentru a putea ramane sanatos si tanar?

De ce nu va hraniti corpurile si nu le dati ce au nevoie pentru a ramane sanatoase si tinere, in loc sa cautati alte surse care sa va ofere solutii superficial avand, in cel mai bun caz, efecte temporare? Nu exista vindecare adevarata in afara sinelui. Totul incepe cu nivelul vostru de constiinta si cu sistemul de credinta. Cel mai bine este sa faceti propriile descoperiri, atunci cand este vorba de hranirea si de ingrijirea corpurilor voastre. Observati, folosesc cuvantul ingrijire. Da, corpurile voastre, in special la suprafata, au nevoie de mult mai multa ingrijire si iubire decat le oferiti in prezent.

Reintoarceti-va la natura; nu va va dezamagi. Supraincarcarea emotionala va afecteaza, la randul sau, foarte profund bunastarea fizica. Lipsa de exercitiu, de aer proaspat, nivelul de toxicitate la care multi dintre voi va supuneti corpul la serviciu, nivelul de stres, toate contribuie la extenuarea corpurilor voastre. Mii de oameni din America si de peste tot lucreaza in cladiri cu aer conditionat, respira aer reciclat toata ziua, in timp ce corpurile voastre stau in fata unui calculator si/sau la un birou cu un telefon in mana. Pana cand ajungeti acasa, sunteti prea obositi pentru a face exercitii fizice sau pentru a va ma “gati” o “masa adevarata” , bazandu-va prea des pe feluri de mancare fara viata, pregatite in cuptorul cu microunde.

Pe langa aceasta, uitati-va la lichidele pe care le consumati. Beti aproape exclusiv  ape ce contin substante nocive cum ar fi clorul si fluorul sintetic, precum si alte cateva substante chimice de contaminare a apei. 95% dintre sursele voastre de apa vin prin conducte si sunt contaminate intr-un fel sau altul. Verificati de unde provine sursa de apa si cum este tratata pentru a o face “chipurile” potabila. Desi aceste ape pe care le beti pot fi considerate potabile si potrivite consumului dupa standardele voastre, ele nu mai au nici o calitate de vindecare si de intinerire.

Ganditi-va la cat de multa cafea, sifon, bere si alcool de toate tipurile si alte bauturi sintetice sunt vandute si consummate pe tot globul in fiecare zi. Corpurile voastre au nevoie sa fie curatate si purificate in mod regulat. Pentru a va mentine intr-o stare de bine, ceea ce trebuie sa beti zilnic este o apa pura, cristalina, “nealterata”.

    Toate tulburarile fizice si bolile sunt provocate de aceleasi lucruri, indiferent de denumirile date de autoritatile voastre medicale!

Disfunctiile sunt provocate de dezechilibre genetice, nutritionale, mentale si emotionale si de toxicitate. Toate acestea pot fi schimbate foarte usor, cu putin mai multa iluminare si disponibilitatea de a va onora corpurile si intruparea voastra. Etichetele puse bolilor de catre autoritatile pamantene medicale sunt foarte relative. Reprezinta doar recunoasterea modului in care aceste dezechilibre se manifesta in mod individual in corpurile voastre.

Cea mai mare descoperire pe care preconizam ca o veti face in urmatorii cativa ani in domeniul sanatatii este “constientizarea” faptului ca va puteti schimba obiceiurile alimentare, ca veti incepe sa faceti mai mult exercitiu fizic, va veti distra mai mult, veti reduce nivelul de stres fizic si emotional si puteti sa renuntati la vechile credinte care va mentin intr-o stare de boala si oboseala. Veti descoperi un mod de viata holistic si mai integrat, care va favoriza mult mai mult pastrarea unei sanatati perfecte a corpurilor voastre, cat de mult timp doriti. Vindecarea adevarata, dragii mei, poate veni doar din suflet si din constiinta. Modalitatile de tratament exterioare sunt intotdeauna secundare, iar avantajele lor pot doar sa reflecte schimbarile interioare pe care le faceti.

       Voi concluziona spunand ca trupul fizic este oglinda constiitei voastre.


 In incarnarea pe planeta aceasta, traiti “intr-o lume de oglinzi”.



 Pe masura ce va veti vindeca emotiile, va veti iubi neconditionat, va veti deschide cailor unei constiinte superioare si veti aplica aceste legi in viata voastra de zi cu zi, iar corpul vostru va oglindi aceste schimbari si se va transforma. Vechea zicala: “Omule, vindeca-te pe tine insuti” este, intr-adevar, intelepciunea pe care o veti descoperi.
Continue reading

Vietile anterioare sunt prezentate in vise

Visele ne introduc intr-o lume diferita, unde ne sunt prezentate fragmente si parti din vieti anterioare, ceea ce este tradus de un filosof grec ca o pregatire pentru moarte.

In timpul somnului, ne pierdem constiinta animala. In invataturile societatilor secrete, aceasta din urma, numita spirit, este infatisata ca plutind in afara corpului, in vreme ce dormim.

Faptul are doua consecinte majore. In primul rand, in lipsa elementului animal, trupul revine la starea vegetativa. Fara a mai fi secatuite de framantarile constiintei animale sau de efectele istovitoare ale gandirii, functiile organice controlate de elementul vegetal sunt revigorate. Ne trezim odihniti si inviorati.

In al doilea rand, detasat de perceptiile senzoriale ale corpului, spiritul intra intr-o stare alterata de constiinta, o patrundere in lumea spiritelor sublunare. In vise, percepem lumile spirituale, fiind abordati de ingeri, demoni si de spiritele celor morti. In vise, pot aparea imbolduri din partea spiritelor, fragmente din vietile trecute si chiar amintiri ale unor episoade din istorie. In cel mai adanc somn, al treilea ochi se poate deschide si atunci privim in lumea spiritelor, dar cand ne trezim, uitam tot.

Menippus, filosof grec, vorbeste in scrierile sale despre pregatirea noastra, in ceea ce priveste separarea elementului animal de cel vegetal. Oamenii erau supusi unei perioade de post, mortificare si exercitii mentale solitare. Dupa aceasta erau obligati sa treaca o apa inot, sa treaca prin foc si gheata. Apoi erau aruncati intr-o groapa cu serpi, iar pieptul le era taiat de-a latul cu o sabie, pentru ca sangele sa curga. Experimentand astfel adancurile fricii, persoanele erau pregatite pentru cea mai rea soarta care ii astepta, atat in viata cat si dincolo de moarte.

La fel de importanta era pregatirea pentru moarte, moment in care animalul se desprinde de vegetal. Astazi definim aceasta stare prin sintagma experienta dupa moarte. Subiectii experimentelor erau convinsi ca moartea nu reprezinta sfarsitul. Persoanele care invata sa viseze constient, cele care au capacitatea de a gandi si de a-si impune vointa in timpul somnului, asa cum facem de obicei in timpul starii de veghe, pot dobandi puteri considerate astazi supranaturale.

Daca puteti visa constient, inseamna ca in curand va veti putea deplasa dupa voie in lumea spiritelor, comunicand liber cu spiritele celor decedati si cu alte fiinte neintrupate. Veti putea afla ce va rezerva viitorul, in modalitati care altfel nu v-ar fi accesibile. Veti putea calatori in alte regiuni ale universului material si veti vedea ce se intampla acolo unde nu sunteti prezent fizic, asa-numitele calatorii astrale.

Paracelsus, marele initiat din secolul al XVI-lea, poate fi numit parintele medicinei experimentale si al homeopatiei. El sustinea ca poate vizita alti oameni in visele lorIn India, dar si in tehnicile aplicate de preotii templelor egiptene, influenta mentala era folosita in scopuri pozitive. Cu timpul influenta mentala a fost folosita pentru aparare sau ca arma de atac.

In Egiptul antic, simbolul celui de al treilea ochi, sub forma unei cobre incolacite, desenat pe frunte, simboliza ca acesta poate tasni si lovi ceea ce percepe. Alchimistul Helmont spunea ca un om poate sa ucida un animal privindu-l fix vreme de 15 minute.

Europenii care au vizitat India au fost uimiti sa vada cum indienii le introduceau o stare de catalepsie, numai privindu-i.
Sunt celebre cazurile din India, cand privirea unui sarpe a putut sa cufunde intr-un somn profund privitorii.
Cand sarpele a fost impuscat, cei aflati in starea de somn profund, au simtit o lovitura in frunte. Exista intamplari in care oamenii care s-au intalnit cu lupii, au fost hipnotizati de privirea acestora, nemaiputand sa tipe sau sa fuga.

In timpul mortii, componenta animala pleaca odata cu cea vegetala. Componenta vegetala incorporeaza toate amintirile noastre. Rezulta ca, dupa ce murim, mor si amintirile. Spiritul face o trecere in revista a acestor amintiri, dupa care pleaca, eliberat de ceea ce a trait. Spiritul este purificat in purgatoriu, printr-un proces dureros. Este atacat de catre toti demonii care ii smulg toate dorintele impure, corupte, animalice, toate impulsurile negative ale vointei.

Spiritul parcurge un drum care trece prin mai multe sfere, care sunt din cristal si sunt pazite de demoni. Din sfera lunara, spiritul destrupat trece in sfera lui Mercur, apoi Venus si la final Soarele. Invataturile pe care le-am prezentat mai sus, sunt prezente in toate scolile de mistere antice.
Continue reading